Τετάρτη, 29 Ιουνίου 2022

Ο Φραγκιαδουλάκης το έκανε ξανά και ο ΑΟΤ είναι αγκαλιά με την άνοδο! (2-1)

Κυριακή, 22 Μαϊος 2022 18:54 Γράφτηκε από

Τεράστια νίκη που τον φέρνει αγκαλιά με την άνοδο πέτυχε ο ΑΟ Τυμπακίου επικρατώντας 2-1 του Απόλλωνα Αγίου Ιωάννη!

Ο ΑΟΤ πέτυχε την δεύτερη του νίκη στην διαδικασία των μπαράζ, κόντρα στην πολύ καλή ομάδα του Απόλλωνα Αγ. Ιωάννη, υποχρεώνοντας τον στην πρώτη του ήττα την φετινή σεζόν.

Ο Κώστας Φραγκιαδουλάκης όπως και στο παιχνίδι στην Ελιά, έτσι και στο σημερινή άφησε την σφραγίδα του δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στους παίκτες του Μιχάλη Κουτεντάκη, οι οποίοι είχαν ανοίξει το σκορ με τον Μεταξάκη στο 34' ο οποίος πέρασε τον Κουκλάκη και πλάσαρε ψύχραιμα σε κενη από τερματοφύλακα εστία για το 1-0.

Άμεση ήταν ωστόσο η αντίδραση του υπερπρωταθλητή Χανίων, που έφερε το παιχνίδι στα ίσια στο 40' με τον Καρβούνη, δύο λεπτά αργότερα είχε δοκάρι με τον Μποτωνάκη ενώ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους πέτυχε γκολ ανατροπής με τον πρώτο σκόρερ του Γιάννη Δρακάκη, το οποίο ωστόσο δεν μέτρησε καθώς ο Ζαχαρόπουλος υπέδειξε φάουλ.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας απείλησε με ένα σουτ του Ψαράκη που έφυγε άουτ, ενώ απάντηση έδωσε μερικά λεπτά μετά για τον ΑΟΤ ο Βρεττός με το δικό του σουτ να έχει την ίδια κατάληξη.

Στο 77' ο ΑΟΤ ανέβασε παίκτες στην περιοχή του Απόλλωνα για ένα κόρνερ, ο Ζαφείρης εκτέλεση, η αντίδραση της άμυνας των φιλοξενούμενων δεν ήταν η αναμενόμενη, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον ο Φραγκιαδουλάκης, ο οποίος σε κενή εστία έδωσε ξανά προβάδισμα στον ΑΟΤ.

Στο 86' και στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ταταράκης προσπάθησε από μεγάλη απόσταση να νικησει τον Δημαράκη ο οποίος απέκρουσε εντυπωσιακά, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του!

Το φιλμ του αγώνα:

1' Σέντρα στο ματς!

6΄Σουτ του Ψαράκη μπλοκάρει σταθερά ο Δημαράκης.

19' Τεράστια ευκαιρία που χάνει ο Δρακάκης για να ανοίξει το σκορ, με το πλασέ του απέναντι από τον Δημαράκη να περνάει άουτ.

27' Εκτέλεση φάουλ του Παπαδάκη στο 27' αποκρούει με δυσκολία σε κόρνερ ο Κουκλάκης

34' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΑΟ Τυμπακίου, 1-0! O Παπαδάκης έβγαλε με τακουνάκι τον Μεταξάκη σε τετ-α-τετ με τον Κουκλάκη, εκείνος πέρασε και τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα Αγίου Ιωάννη και με ψυχραιμία έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΑΟΤ, 1-0!

40' Γκοοοοολ για τον Απόλλωνα, 1-1! Ο Ψαράκης πέρασε από αριστερά τον Γιαννακάκη, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε για φάουλ, "έκοψε" στο σωστό σημείο τη μπάλα, στον Καρβούνη και εκείνος με προβολή ισοφάρισε σε 1-1.

42΄Δοκάρι για τον Απόλλωνα Αγίου Ιωάννη με τον Μποτωνάκη να το σημαδεύει με σουτ από μακρινή απόσταση. Πολύ κοντά στην ανατροπή η ομάδα των Χανίων.

45' O Δρακάκης σκόραρε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μποτωνάκη, με τον Ζαχαρόπουλο να σφυρίζει φάουλ με αποτέλεσμα το γκολ να μην μετρήσει.

45' Τέλος στο πρώτο μέρος, ΑΟΤ - Απόλλων Αγ. Ιωάννη 1-1.

54' Πήγε να επωφεληθεί από τις κόντρες στην άμυνα του ΑΟΤ ο Δρακάκης, ωστόσο ήταν σε θέση οφσάιντ.

59' Ένα σουτ του Ψαράκη περνάει ψηλά άουτ.

65' Ατομική προσπάθεια του Βρεττού που εκμεταλλεύεται το εκτόπισμα ωστόσο το σουτ του καταλήγει άουτ.

77' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ για τον ΑΟΤ, 2-1! Κόρνερ του Ζαφείρη, οι αμυντικοί του Απόλλωνα στην προσπάθεια τους να απομακρύνουν δίνουν την ευκαιρία στον Φραγκιαδουλάκη να σκοράρει σε κενή εστία!

86' Ο Ταταράκης έψαξε την ισοφάριση με ωραίο σουτ, το οποίο απέκρουσε με υπερένταση ο Δημαράκης.

90' Τέλος αγώνα

ΑΟ Τυμπακίου (Μιχάλης Κουτεντάκης): Δημαράκης, Βρεττός, Δουλγεράκης, Γιαννακάκης, Φραγκιαδουλάκης, Τριάντης (87' Τσακάνι), Παραθύρας (46' Γερακιός), Παπαδάκης, Παπανδρέου (46' Ζαφείρης), Μεταξάκης (79' λ.τ Μεταξάκης), Κουρουθιανάκης

Απόλλων Αγίου Ιωάννη (Αντώνης Συροκάκης): Κουκλάκης, Ταταράκης, Παπακαστρήσιος, Παληγεώργος, Γαλανίδης, Μαρκουλάκης, Μποτωνάκης, Καρβούνης (63' Μπάτζιο), Ψαράκης Μ., Ψαράκης Α. (76' Ρουσάκης), Δρακάκης.