Τετάρτη, 29 Ιουνίου 2022

Ελλάς Ποντίων - Αστέρας Περάματος 2-0: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε στη Νίκαια...

Κυριακή, 08 Μαϊος 2022 17:56 Γράφτηκε από

Δεν κατάφερε να πάρει κάτι από τη Νίκαια, ο Αστέρας Περάματος ο οποίος υπέστη την ήττα με 2-0 από την Ελλάδα Ποντίων για την 1η αγωνιστική των μπαράζ ανόδου της Γ' Εθνικής.

Η ομάδα του Μιχάλη Βουράκη αν και προσπάθησε να πάρει βαθμό ή βαθμούς απέναντι στους πρωταθλητές Πειραιά, υπέπεσε σε λάθη στις αρχές τόσο του πρώτου όσο και του δευτέρου μέρους, λάθη τα οποία εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Σταύρου Τζαναβάρα, που έφτασε στη νίκη με σκόρερ τους Δαούτη στο 12' και του Σαπαλίδη στο 50'.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν αλλά και δοκάρι με τον Κουδουνάκη για να μειώσει στην αναμέτρηση και να δώσει νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά, ωστόσο η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι.

Το φιλμ του αγώνα

1' Σέντρα στο ματς!

9' Παράλληλο γύρισμα του Σιμονιάν, ο Σαπαλίδης δεν μπορεί να μπει στη φάση, μπλοκάρει ο Νικηφόρος.

12'΄Γκοοοολ για την Ελλάς Ποντίων, 1-0! Από την εκτέλεση φάουλ, οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ, το οποίο εκτέλεσε στην «καρδιά» της άμυνας ο Πουρσανίδης, με τον Δαούτη να μπαίνει δυναμικά στη φάση και με εξ επαφής κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

39' Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Αστέρα. Μακρινή κεφαλιά από τον Ρηγάκη στη σέντρα του Αντιασβίλι, η μπάλα περνάει αρκετά μακριά από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Λευκόπουλου.

40' Σουτ του Τουρνάκη από το ημικύκλιο της περιοχής, δεν ανησυχεί ο γκολκίπερ των γηπεδούχων.

43' Απίστευτη ευκαιρία χάνει η Ελλάς Ποντίων για το δεύτερο γκολ! Έπειτα από τραγικό λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Παλάτσιος έκλεψε την μπάλα, πάσαρε στον επερχόμενο Σαπαλίδη, ο οποίος υπό πίεση και προ κενής εστίας πλάσαρε άουτ!

45' Τέλος στο πρώτο μέρος, Ελλάς Ποντίων - Αστέρας Περάματος 1-0 με το γκολ του Δαούτη στο 12'.

50' Γκοοοολ για την Ελλάς Ποντίων, 2-0! Ο Πλουμάτος επιχείρησε τη σέντρα, ο Σαπαλίδης βγήκε πρώτος στην πορεία της μπάλας και με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Νικηφόρου για το 2-0.

62' Ωραία προσπάθεια από τον Σαπαλίδη, ο οποίος θα κάνει το αριστερό σουτ υπό πίεση και θα αναγκάσει τον Νικηφόρο σε δύσκολη απόκρουση!

66' Δοκάρι για τον Αστέρα Περάματος! Ο Κουδουνάκης δοκίμασε το πόδι του από μακριά, ο Λευκόπουλος ήλεγξε την πορεία της μπάλας, όμως εκείνη κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι, ακριβώς πάνω από τον ίδιο.

72' Βρίσκει χώρους στις αντεπιθέσεις η Ελλάς Ποντίων και απειλεί με ένα τρίτο γκολ: ο Σταφσουλάι σουτάρει από καλή θέση, αλλά ο Νικηφόρος μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

90' Τέλος στο ματς

ΕΛΛΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ (Σταύρος Τζαναβάρας): Λευκόπουλος, Πλουμάτος, Σιμονιάν, Στεφανής, Δαούτης, Κεραμάς, Παλάτσιος (87' Ηλιάδης), Πουρσανίδης (74' Λάππας), Σαπαλίδης, Ντόσκορης (77' Συμεόνογλου), Σταφσουλάι

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ (Μιχάλης Βουράκης): Νικηφόρος, Μοσχονάς (80' Μ. Σπανουδάκης), Κουδουνάκης, Μεταξάκης, Αντιασβίλι, Μουσκάι, Δροσάκης, Ρηγάκης, Τουρνάκης, Αντ. Σπανουδάκης (57' Παπαγιαννάκης), Μυρθιανός (88' Κοσκινάς)