Παρασκευή, 30 Σεπτεμβρίου 2022

Κυπελλούχος Ρεθύμνου ο Ερμής Ζωνιανών, 1-0 τον Αστέρα Περάματος!

Τετάρτη, 04 Μαϊος 2022 19:57 Γράφτηκε από

Ο Ερμής Ζωνιανών αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ρεθύμνου για την σεζόν 2021/22 επικρατώντας του Αστέρα Περάματος με 1-0.

Μοναδικός σκόρερ του τελικού και ο παίκτης που έστειλε το Κύπελλο στα Ζωνιανά ο Βαγγέλης Κασαπάκης ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μία μαγική 40άρα μπαλιά του Ανδρέα Ξηρού και μέσα από την περιοχή νίκησε τον Νικηφόρο στο 32'.

Από ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες στον τελικό, με τον Ερμή να είναι εμφανώς καλύτερος στο πρώτο όπου βρήκε το γκολ με τον Κασαπάκη, ωστόσο και ο Αστέρας είχε δοκάρι με τον Μυρθιανό στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (6').

Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν και εκείνοι δοκάρι με τον Κασαπάκη στιγμές μετά το γκολ, ενώ διαμαρτύρονται για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Δροσάκη στον Θόρια στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι τυπικά φιλοξενούμενοι παίκτες του Μιχάλη Βουράκη, δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν το γεγονός ότι ο Ερμής είχε οπισθοχωρήσει, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες τόσο με τον Σπανουδάκη όσο και με τον Ρηγάκη.

Το τελικό σφύριγμα του Γρύλλη, έφερε ξέφρενους πανηγυρισμούς στην ομάδα των Ζωνιανών η οποία κατέκτησε το 3ο Κύπελλο της ιστορίας της.

Το φιλμ του αγώνα:

1' Στη σέντρα ο Ρομπάκης, για τον Ερμή Ζωνιανών. Το παιχνίδι ξεκίνησε.

4' Εκτέλεση φάουλ του Μυρθιανού, η μπάλα παίρνει περίεργη πορεία προς το τέρμα και ο Κασσωτάκης για ασφάλεια την πετάει σε κόρνερ.

6' Ο Μυρθιανός εκτελεί φάουλ από δεξιά, ο Κασσωτάκης αιφνιδιάστηκε από την πορεία της μπάλας, η οποία κατέληξε στο δοκάρι!

8' Πτώση του Σκουτέλη στην περιοχή, ο Γρύλλης λέει να συνεχιστεί το ματς. Χλιαρές διαμαρτυρίες από τους τυπικά γηπεδούχους.

16΄ Ασυνεννοησία στην άμυνα του Αστέρα, η μπάλα φτάνει μετά από λάθος διώξιμο στον Ρουμπάκη, ο οποίος πλασάρει σε κενή εστία μετά την έξοδο του Νικηφόρου, πάνω από τα δοκάρια.

19' Απίστευτη κάθετη πάσα του Θόρια στον Ρομπάκη, ο οποίος δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα σε τετ-α-τετ με τον Νικηφόρο!

22' Εξαιρετική ενέργεια του Ρομπάκη, που πέρασε δύο αμυντικούς ωστόσο το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση, απέκρουσε ο Νικηφόρος.

24' Σέντρα σουτ του Κασαπάκη δεν μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας ο Ρομπάκης, η οποία καταλήγει δίπλα από το δοκάρι του Αστέρα.

32' ΓΚΟΟΟΟΟΟΛ, 1-0 για τον Ερμή! Απίθανη μπαλιά 40 μέτρων του Ξηρού στον Κασαπάκη, ο οποίος κατέβασε τη μπάλα και πλασάροντας κάτω από τα πόδια του Νικηφόρου, έβαλε μπροστά στο σκορ τον Ερμή!

34΄' Αδύναμο σουτ του Ρηγάκη, περνά άουτ.

36' Δοκάρι με τον Κασαπάκη για τον Ερμή ο οποίος έφτασε κοντά και σε ένα δεύτερο τέρμα!

40' Η πίεση αποφέρει καρπούς για τους παίκτες του Αστέρα, οι οποίοι έκλεψαν, η μπάλα έφτασε στον Νύκταρη, όμως το γύρισμα του δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί ο Αντιασβίλι.

45' O Θόρια πέφτει μέσα στην περιοχή, όμως ο Γρύλλης λέει παίζετε αν και το σκέφτηκε μερικά δευτερόλεπτα, έπειτα από μαρκάρισμα του Δροσάκη.

46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

53' Κεφαλιά του Κουδουνάκη μετά από σέντρα του Ρηγάκη από αριστερά, μπλοκάρει ο Κασσωτάκης.

58' Εξαιρετική σέντρα του Ρηγάκη πάλι από αριστερά, αυτή τη φορά αποδέκτης ήταν ο Σπανουδάκης που από ευνοϊκό σημείο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

59' Η μπάλα παίρνει περίεργη τροχιά από την σέντρα σουτ του Κουδουνάκη και καταλήγει άουτ.

82΄Σουτ του Ρηγάκη από δεξιά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

90' Τέλος στο ματς!

Ερμής Ζωνιανών (Δημήτρης Χωματάς): Κασσωτάκης, Ζερβός, Κασαπάκης, Σκουτέλης, Γεμιστός, Ξηρός, Χριστοδούλου, Θόρια (78' Κιόρρι), Λυκούδης (61' Μ. Ζερβός), Ρομπάκης (71' Χιώτης), Βελιβασάκης

Αστέρας Περάματος (Μιχάλης Βουράκης): Νικηφόρος, Κουδουνάκης, Μεταξάκης, Αντιασβίλι, Μουσκάι, Δροσάκης, Ρηγάκης, Τουρνάκης, Σπανουδάκης, Μυρθιανός (75' Παπαγιαννάκης), Νύκταρης (64΄Μοσχονάς)