Πέμπτη, 30 Ιουνίου 2022

ΑΟΤ - Βύζας 0-0: Ήταν καλύτερος αλλά δεν κατάφερε να κάνει το 2x2

Τετάρτη, 11 Μαϊος 2022 18:00 Γράφτηκε από

Ο ΑΟΤ αν και καλύτερος από τον αντίπαλο του δεν κατάφερε να κάνει το 2x2 στα μπαράζ ανόδου, παραχωρώντας λευκή ισοπαλία (0-0) στον Βύζαντα Μεγάρων

Η δεύτερη νίκη για τον ΑΟΤ δεν ήρθε κόντρα στον Βύζαντα Μεγάρων, παρόλα αυτά ήρθε ένας βαθμός που μπορεί να αποδειχθεί χρυσός στην προοικονομία των μπαράζ.

Η ομάδα του Μιχάλη Κουτεντάκη ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλη την αναμέτρηση από τον αντίπαλο της, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως η τελική πάσα αλλά και η έλλειψη συγκέντρωσης στο τελείωμα των φάσεων κόστισε δύο βαθμούς.

Τη μεγαλύτερη φάση του παιχνιδιού πάντως την είχε ο Βύζαντας με τον Ατματζίδη να μην μπορεί να νικήσει εξ επαφής τον Δημαράκη, που αντέδρασε εντυπωσιακά, κρατώντας το μηδέν.

Στο δεύτερο μέρος ο Βύζας άφησε μέτρα στον ΑΟΤ να επιτεθεί, οπισθοχωρώντας στην άμυνα του, ωστόσο το γκολ δεν ήρθε ποτέ.

Με τον βαθμό αυτό ο ΑΟΤ έφτασε τους τέσσερις, έναντι δύο του Βύζαντα Μεγάρων μετά από την ισοπαλία στην πρεμιέρα απέναντι στον ΑΟΑΠ.

H 3η αγωνιστική δεν περιλαμβάνει τον ΑΟΤ καθώς οι πρωταθλητές Ηρακλείου, έχουν ρεπό, ενώ ο Βύζας Μεγάρων φιλοξενείται στα Χανιά από τον Απόλλωνα Αγίου Ιωάννη.

Το φιλμ του αγώνα:

1' Σέντρα στο ματς!

2' Δεν απειλεί τον Πορανίδη η εκτέλεση φάουλ του Τριάντη.

3' Ο Κενδριστάκης συγκλίνει με τη μπάλα στα πόδια, κάνει το σουτ όμως πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Δημαράκη.

13' Ο Κουρουθιανάκης βρήκε χώρο από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή όμως το γύρισμα του δεν ήταν κατάλληλο για να απειλήσει την άμυνα του Βύζαντα, που απομάκρυνε.

24' Ο Μεταξάκης θέλει να πιάσει στον ύπνο τον Πορανίδη, πιάνοντας ένα σουτ από μακρινή απόσταση ωστόσο ο τερματοφύλακας του Βύζαντα απέκρουσε σε κόρνερ.

30' Ο Ζαφείρης προσπάθησε να μπει στην περιοχή, όμως ανακόπηκε από τον Δρυμούση που έκλεψε τη μπάλα χωρίς φάουλ όπως είδε ο Αυγερινός.

32' Πλασέ του Κενδριστάκη, μπλοκάρει σταθερά ο Δημαράκης.

33΄Εκτέλεση φάουλ του Μεταξάκη, πάνω από τα δοκάρια του Πορανίδη.

40' Κόρνερ του Σαχόλι, κεφαλιά από τον Ατματζίδη εξ επαφής και μεγάλη απόκρουση του Δημαράκη που κρατάει το μηδέν.

45' Τέλος στο πρώτο μέρος. ΑΟΤ - Βύζας 0-0.

46' Έναρξη δευτέρου.

50' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΟΤ! Ο Καρταλιανάκης κάνει ωραία προσπάθεια από αριστερά, συγκλίνει στον άξονα και δίνει την πάσα στον Παπαδάκη, εκείνος έκανε το σουτ όμως ο Πορανίδης μπλόκαρε. Κακό τελείωμα από τον επιθετικό του ΑΟΤ.

54΄Συρτό σουτ του Ζαφείρη από μακρινή απόσταση, δίπλα από το δοκάρι του Πορανίδη.

64' Κουρουθιανάκης και Μεταξάκης συνεργάζονται με τη μπάλα να φτάνει στον τελευταίο, ωστόσο το κοντρόλ δεν τον βοήθησε να γίνει απειλητικός.

71' Ένα απογοητευτικό σουτ από τον Κενδριστάκη, που περνάει άουτ, ενώ μπαίνουμε στο τελευταίο 20 λεπτό της αναμέτρησης.

73' Εκτέλεση φάουλ του Κουρουθιανάκη στην αγκαλιά του Πορανίδη.

90' Τέλος αγώνα.

ΑΟ Τυμπακίου (Μιχάλης Κουτεντάκης): Δημαράκης, Γιαννακάκης, Βρεττός, Δουλγεράκης, Κουρουθιανάκης, Τριάντης (84' Τσακάνι), Φραγκιαδουλάκης, Παπαδάκης (76' Γερακιός), Μεταξάκης, Ζαφείρης, Καρταλιανάκης (84' Παπανδρέου)

Βύζας Μεγάρων (Δημήτρης Κάλυκας): Πορανίδης, Δρυμούσης (59' Στρατιδάκης), Μανωλιάς, Σαχόλι, Φυσαράκης, Μανώλης (76΄Καραγιάννης), Φλέγκας, Κενδριστάκης, Χατζημελετιάδης, Ατματζίδης, Κωνσταντινίδης