Σάββατο, 02 Ιουλίου 2022

Με buzzer beater του Πρέγκα έφυγε με τον βαθμό από την Τύλισο η Φαιστός!

Κυριακή, 08 Μαϊος 2022 18:59 Γράφτηκε από

Η Φαιστός δεν παράτησε την τύχη της και κατάφερε να πάρει την ισοπαλία από την έδρα της Τυλίσου με γκολ του Πρέγκα στις καθυστερήσεις για το τελικό 2-2.

Η ομάδα του Μιχάλη Ζουραράκη είχε την νίκη μέσα στα χέρια της, έχοντας ανατρέψει το ματς στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν υπολόγισε στον Πρέγκα, ο οποίος με γκολ στις καθυστερήσεις έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας για το τελικό 2-2.

Στο 15' η Φαιστός προηγήθηκε με τον Πολυχρονάκη να νικάει από μακρινή απόσταση τον Μαματζάκη για το 1-0.

Στο 28' η Τύλισος έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, καθώς ο Κεφάκης αστόχησε από την "άσπρη" βούλα του πέναλτι, με αποτέλεσμα το 0-1 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, με αποτέλεσμα να φτάσουν στην ανατροπή.

Αρχικά στο 54' ο Κεφάκης με κεφαλιά, ισοφάρισε σε 1-1 μετά από σέντρα του Λυγεράκη, ενώ στο 57' ο Βαγγέλι έκανε το 2-1 με σουτ μέσα από την περιοχή.

Πολλές οι χαμένες ευκαιρίες για την Τύλισο μέχρι εκείνο το διάστημα όπως και στη συνέχεια του ματς, με τους Κεφάκη, Βαγγέλι, Ελευθεράκη και Μανιούδη να σπαταλούν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη.

Στο 70ο λεπτό ο Μιχάλης Ζουραράκης αποβλήθηκε από τον διαιτητή της συνάντησης, με την Τύλισο να μένει χωρίς προπονητή στον πάγκο για το υπόλοιπο της αναμέτρησης,

Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο, η Φαιστός, η οποία με τον Πρέγκα να ισοφαρίζει στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων για να χαρίσει τον βαθμό της ισοπαλίας στο συγκρότημα του Γιάννη Νικολιδάκη.

Τύλισος (Μιχάλης Ζουραράκης): Γιανναδάκης, Μαματζάκης, Κίκας, Παπάζογλου, Ευριπίδου, Μανιαδάκης, Μανιούδης, Βαγγέλι, Ελευθεράκης, Κεφάκης,Ταβουλαρέας (40 λ.τ Λυγεράκης).

Φαιστός (Γιάννης Νικολιδάκης): Γρηγοράκης Α., Πρέγκα, Πολυχρονάκης, Δουλγεράκης, Καρταλιανάκης, Νικολιδάκης Σ., Νικολιδάκης Α., Ντυσπιράκης, Γρηγοράκης Γ., Φραγκιαδάκης Μ., Παπαδάκης Γ.