Πέμπτη, 09 Φεβρουαρίου 2023

Θρίαμβος για την Τύλισο στο ντέρμπι Μαλεβιζίου, 5-2 τον Άγιο Δημήτριο!

Τετάρτη, 23 Φεβρουαρίου 2022 17:51 Γράφτηκε από
Πηγή φωτογραφίας: Φωνή Μαλεβιζίου Πηγή φωτογραφίας: Φωνή Μαλεβιζίου

Η Τύλισος μετέτρεψε το ντέρμπι Μαλεβιζίου σε περίπατο, επικρατώντας του Αγίου Δημητρίου, με 5-2.

Εξαιρετική η ομάδα του Μιχάλη Ζουραράκη, μπήκε δυνατά από το πρώτο κιόλας λεπτό και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο της, ο οποίος έμεινε με 10 παίκτες για περίπου ένα ημίχρονο λόγω ανόητης αποβολής του Μανιαδή στο 48'.

Μόλις στο 5ο λεπτό ο Κεφάκης μπήκε στην περιοχή των φιλοξενούμενων και έκανε το σουτ, αρχικά ο Παπαδάκης απέκρουσε ωστόσο ο επερχόμενος Βανγκέλι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Με το πόδι πατημένο στο γκάζι η Τύλισος πέτυχε και ένα δεύτερο τέρμα με την συμπλήρωση 10' παιχνιδιού.

Ο Μανιούδης έπειτα από κόρνερ του Παγκαλάκη έγραψε το 2-0, με την βοήθεια και του Καβάθη. Στη συνέχεια η ομάδα του Καβροχωρίου προσπάθησε να αντιδράσει με τους Μιχελακάκη και Σακλαμάκη να μην μπορούν να μειώσουν το σκορ και το 2-0 να μένει μέχρι τέλους του πρώτου μέρους.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο ρέφερι της αναμέτρησης Γαρεφαλάκης, απέβαλε τον Μανιαδή και άφησε τον Άγιο Δημήτριο με δέκα παίκτες και με την πλάτη στον τοίχο. Στο 55' έγινε μία ασυνήθιστη φάση για τα δεδομένα του τοπικού ποδοσφαίρου.

Οι γηπεδούχοι εκτέλεσαν φάουλ με τον Μανιούδη, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και μπήκε στα δίχτυα με τον βοηθό αρχικά να ακυρώνει το γκολ ως οφσάιντ αρχικά αλλά στη συνέχεια και έπειτα από διαβούλευση με τον διαιτητή, κατακύρωσε το γκολ για το 3-0. Δέκα λεπτά αργότερα και από νέα στημένη φάση η Τύλισος έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της για το 4-0.

Ο Παγκαλάκης εκτέλεσε φάουλ, ο Αμαραντίδης πήρε την κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στον Μανιαδάκη ο οποίος σημείωσε το τέταρτο τέρματ ης ομάδας του με κεφαλιά.

Στο 72' ο Λέκκα αρχικά προειδοποίησε τον Παπαδάκη ο οποίος απέκρουσε το σουτ του, ωστόσο δεν κατάφερε να απαντήσει στη φάση του 79' όταν ο παίκτης της Τυλίσου επωφελήθηκε από τις κόντρες και με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έφτασε το σκορ στις τάξεις του 5-0.

Παρολα αυτά ο Άγιος Δημήτριος κατάφερε και μείωσε αρχικά σε 5-1 με τον Σωτήρχο στο 80' ενώ λίγο πριν συμπληρωθεί η κανονική διάρκεια του ματς ο Σακλαμάκης σκόραρε για το τελικό Τύλισος - Άγιος Δημήτριος 5-2.

Τύλισος: Μαλινδρέτος, Λυγεράκης, Παπάζογλου, Μαματζάκης, Καβάθης, Μανιαδάκης, Βανγκέλι, Παγκαλάκης(66′ Λέκκα), Αμαραντίδης, Μανιούδης(70′ Σταμπούλας), Κεφάκης.

Άγιος Δημήτριος: Παπαδάκης, Μιχαηλίδης(46 Γκάμπρι), Σαλούστρος, Νοικοκυράκης, Λουλεμέγια, Σχοιναράκης, Σακλαμάκης, Μιχελακάκης, Σωτήρχος, Κορνάρος, Μανιαδής