Παρασκευή, 28 Ιανουαρίου 2022

Μεγάλη νίκη με πρωταγωνιστή τον Βανγκέλι για την Τύλισο!

Κυριακή, 28 Νοεμβρίου 2021 17:49 Γράφτηκε από τον

Μεγάλη νίκη κατάφερε να πάρει η Τύλισος, καθώς πέρασε με 0-2 από την έδρα της Παλιανής στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Α2 ΕΠΣΗ, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Βανγκέλι ο οποίος σκόραρε και έδωσε ασίστ!

Ο δυνατός αέρας που επικρατούσε στο γήπεδο δεν ευνόησε καμία από τις δύο ομάδες στο να παίξει το ποδόσφαιρο που επιθυμούσε, όμως η Τύλισος ήταν πιο αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια και κατάφερε να αποδράσει με το διπλό, εκμεταλλευόμενη τις απουσίες και την κακή ημέρα στην οποία βρέθηκε η Παλιανή!

Στην πρώτη αξιοσημείωτη φάση του παιχνιδιού, το συγκρότημα του Μιχάλη Ζουραράκη ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ. Ο Μανιούδης συνεργάστηκε εξαιρετικά με τον Βανγκέλι, ο τελευταίος έκανε την σέντρα, και ο Ελευθεράκης μέσα από την περιοχή δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ στο 13ο λεπτό, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Η Παλιανή προσπάθησε να ισοφαρίσει, χάνοντας ευκαιρίες με τον Βιολάκη να έχει δοκάρι στα μισά του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε το παιχνίδι να μετατρέπεται κυρίως σε μία μονομαχία κέντρου, με την ομάδα του Φραγκίσκου Ποτηράκη να ψάχνει μάταια το γκολ της ισοφάρισης, ενώ η Τύλισος κρατούσε το προβάδισμα του ενός γκολ και έψαχνε το δεύτερο ώστε να εξασφαλίσει την νίκη.

Τελικά το γκολ αυτό ήρθε στο 62ο λεπτό, εκεί όπου ο «κάπταιν» Μανιούδης εκτέλεσε το φάουλ, ο Ζαϊμάκης δεν απέκρουσε σταθερά και ο Βανγκέλι πήρε το ριμπάουντ για να κάνει το 0-2!

Με μισή ώρα να απομένει, η Παλιανή πήρε αρκετά ρίσκα ώστε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, χωρίς όμως να το καταφέρνει με την Τύλισο να παίρνει μία μεγάλη νίκη που την ανεβάζει ακόμα περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα του 2ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ!

Οι συνθέσεις:

Παλιανή (Φρ. Ποτηράκης): Ζαϊμάκης, Οικονομάκης Γ., Καστιγάκης, Λουκαδάκης, Σπινθουράκης, Κοσμαδάκης, Στρατιδάκης, Οικονομάκης Κ., Βιτσαράς, Βιολάκης, Ποτηράκης

Τύλισος (Μ. Ζουραράκης): Γιανναδάκης, Μυκωνιάτης, Μοντέατο, Παπάζογλου (30 λ.τ Καβάφαης), Τζανής, Μανιούδης, Μανιαδάκης (70 λ.τ Σταμπούλος), Ταβουλαρέας, Βανγκέλι, Κεφάκης, Ελευθεράκης (80 λ.τ Μαματζάκης)