Τετάρτη, 29 Ιουνίου 2022

Με «χρυσή» αλλαγή τον Σινάνι την μεγάλη νίκη στο ντέρμπι κορυφής ο Ρούβας!

Σάββατο, 26 Φεβρουαρίου 2022 17:01 Γράφτηκε από τον

Ήρθε από τον πάγκο και έδωσε την λύση ο Σινάνι για τον Ρούβα

Ο Ρούβας αναδείχθηκε νικητής στο ντέρμπι κορυφής του 2ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ καθώς επικράτησε με σκορ 0-1 του Αγίου Δημητρίου χάρις στο γκολ του Σινάνι στο 68' και έτσι άνοιξε την ψαλίδα της διαφοράς στους 8 βαθμούς από τον σημερινό του αντίπαλο.

Στο 14’ σημειώθηκε η πρώτη καλή στιγμή στο ματς και ήταν για τον Άγιο Δημήτριο μετά από μπαλιά του Μιχελακάκη, ο Σακλαμάκης από διαγώνια θέση έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα μία εκτέλεση φάουλ του Σωτήρχου από μακριά ήταν καλή αλλά πέρασε λίγα μέτρα από το δοκάρι του Ζερβού.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Ρούβας απείλησε μετά από πάσα του Ξημεράκη στον Κοσμαδάκη, ο τελευταίος πετάχτηκε από κοντά αλλά δεν κατάφερε να βρει την μπάλα και να της αλλάξει πορεία.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους σημειώθηκε στο 43’ με τον Σακλαμάκη να κάνει το σουτ και την μπάλα να περνάει ξυστά άουτ!

Στο 68' ο Ρούβας κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Σινάνι να γίνεται η "χρυσή" αλλαγή και με καρφωτή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και στην συνέχεια στα δίχτυα του Παπαδάκη για το 0-1 του Ρούβα!

Δύο λεπτά αργότερα ο Σωτήρχος απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, όμως ο Ζερβός είπε όχι αποκρούοντας χαμηλά!

Μετά από μακρινό σουτ του Πρίφτη στο 76', η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 85' ο Μαστραχάς έκανε ένα σουτ από καλή θέση με τον τερματοφύλακα του Αγίου Δημητρίου να μπλοκάρει την μπάλα.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του παιχνιδιού με τον Ρούβα να πανηγυρίζει ένα ακόμη τρίποντο και να ξεφεύγει στο +8 πλέον από τον Άγιο Δημήτριο!

Άγιος Δημήτριος: Παπαδάκης, Κορνάρος (71' Λεμονάκης), Σαλούστρος, Μιχελακάκης, Χουδετσανάκης, Σχοιναράκης, Λουλεμέα, Κούπε (46' Μιχαηλίδης), Μιχελουδάκης (84' Χαριστάκης), Σακλαμάκης (84' Σπηλιώτης), Σωτήρχος

Ρούβας: Ζερβός, Ξημεράκης Αγγ., Κοσμαδάκης (90' Φουρναράκης), Μαυρογιαννάκης, Ξημεράκης Ι., Βέντας, Φράγκος, Πρίφτη, Σείχ (84' Μαστραχάς), Κοκολάκης, Μιχελουδάκης (60' Σινάνι)