Παρασκευή, 28 Ιανουαρίου 2022

Σπουδαια νίκη με ανατροπή για τον Ρούβα, 2-1 τον Άγιο Δημήτριο!

Κυριακή, 28 Νοεμβρίου 2021 18:05 Γράφτηκε από τον

Τεράστια νίκη για τον Ρούβα με ανατροπή απέναντι στον Άγιο Δημήτριο, τον οποίο κέρδισε με 2-1 για την 11η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ!

Η ομάδα της Γέργερης πήρε την νίκη, έχοντας σε εξαιρετική ήμερα τον Παναγιώτη Μιχελουδάκη ο οποίος γύρισε το ματς μόνος του με δύο προσωπικά γκολ, φτάνοντας τα 5 στα τελευταία δύο παιχνίδια!

Στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο, ο Ρούβας είχε πολύ καλή εικόνα, σπαταλώντας πολλές ευκαιρίες για να πάρει προβάδισμα στο σκορ. Αρχικά, ο Άγγελος Ξημεράκης σημάδεψε το δοκάρι στην καλύτερη στιγμή του Ρούβα στο πρώτο μέρος, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Κοσμαδάκη λίγο αργότερα.

Οι απειλές δεν σταμάτησαν για το συγκρότημα του Νίκου Τσερεβελάκη, με τον Μιχελουδάκη να νικιέται σε τετ – α – τετ από τον Παπαδάκη, λίγο πριν οι φιλοξενούμενοι βρουν το γκολ!

Δέκα λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο Μιχελακάκης εκτέλεσε το φάουλ, προκλήθηκε «αναμπουμπούλα» στην περιοχή, την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Γκαγκάκης και με σουτ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του!

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Ρούβας μπήκε αποφασισμένος για να διεκδικήσει ότι καλύτερο μπορούσε από το παιχνίδι, κερδίζοντας ξανά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Τελικά το πολυπόθητο γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 69ο λεπτό με τον Μιχελουδάκη.

Ο νεαρός φορ, υποδέχθηκε την μπάλα στο ύψος της περιοχής, γύρισε όμορφα το σώμα του και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Παπαδάκη για να ισοφαρίσει!

Παρά την ισοφάριση, οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν ξανά και είχαν ακυρωθέν γκολ με τον Μιχελακάκη στο 72ο λεπτό για οφσάιντ, ενώ στο 85’ ο Ρεμιδιανάκης έχασε πολύ σημαντική ευκαιρία για να ξαναβάλει μπροστά την ομάδα του!

Όσα δεν έκανε ο Άγιος Δημήτριος, έκαναν οι γηπεδούχοι με τον απόλυτο πρωταγωνιστή τους, τον Παναγιώτη Μιχελουδάκη. Στο 88ο λεπτό, ο Άγγελος Ξημεράκης εκτέλεσε το κόρνερ και ο ικανός επιθετικός με κοντινή κεφαλιά νίκησε τον Παπαδάκη για να κάνει το 2-1!

Η επίτευξη αυτού του τέρματος ώθησε στην επίθεση τους φιλοξενούμενους, με τον Σινάνι να βγαίνει στην κόντρα από πλευράς Ρούβα στο 90’ να περνάει τον τερματοφύλακα και να χάνει την ευκαιρία για να καθαρίσει το παιχνίδι!

Στην τελευταία φάση του ματς, ο Σωτήρχος βρέθηκε αφύλακτος μέσα στην περιοχή, σούταρε με το αριστερό αλλά ο Ζερβός έκανε μια πραγματικά απίθανη επέμβαση με τα πόδια, χαρίζοντας τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του!

Ρούβας (N. Τσερεβελάκης): Ζερβός, Φάκας, Χαλκιαδάκης, Μαυρογιαννάκης, Μουτσάκης (46’ Ξημεράκης Γ.), Σείχ, Μιχελουδάκης, Ξημεράκης Α., Πρίφτης (65’ Σινάνι), Κοσμαδάκης (88’ Φουρναράκης), Βόντας.

Άγιος Δημήτριος: Παπαδάκης, Μιχαηλίδης, Σαλούστρος, Μιχελουδάκης (82΄ Νοικοκυράκης), Μπεζάνι, Κούπε, Σχοιναράκης (84’ Ρεμιδιανάκης), Μανιαδής, Γκαγκάκης, Μιχελακάκης, Σωτήρχος.