Παρασκευή, 21 Ιανουαρίου 2022

Πρόκριση στην «ρώσικη ρουλέτα» για την Παλιανή στο Ασήμι

Τετάρτη, 01 Δεκεμβρίου 2021 17:36 Γράφτηκε από

Τη νίκη - πρόκριση στη «ρώσικη ρουλέτα» πήρε η Παλιανή επικρατώντας του Ασημίου με σκορ 5-6 στην διαδικασία των πέναλτι, με το ματς στην κανονική του διάρκεια να λήγει με 1-1, ενώ δύο ακόμα τέρματα σημειώθηκαν στο έξτρα ημίωρο της παράτασης.

Ματς για γερά νεύρα και διαφήμιση του ποδοσφαίρου έγινε στο Ασήμι, με την Παλιανή να είναι εκείνη που πήρε την πρόκριση με 5-6 στη διαδικασία των πέναλτι, με την κάθε ομάδα να εκτελεί από 9 και τους γηπεδούχους να έχουν τέσσερα χαμένα.

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Φραγκίσκου Ποτηράκη, οι Ζαϊμάκης και Χ. Φουντουλάκης, με τον πρώτο να αποκρούει δύο πέναλτι και τον δεύτερο αν και τραυματίας να δίνει τη νίκη στην ομάδα του με το τελευταίο εύστοχο πέναλτι.

Το Ασήμι προηγήθηκε στο 25' με τον Σφακιανάκη, κρατούσε την μεγάλη πρόκριση στα χέρια του μέχρι το 92' όταν και ισοφάρισε ο Τζερεμάκης, με την Παλιανή να παίρνει μάλιστα το προβάδισμα στιγμές μετά το πρώτο σφύριγμα της παράτασης με τον Οικονομάκη ο οποίος είχε και την ασίστ στο πρώτο γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ και πήραν κεφάλι στο σκορ, όμως ο Σφακιανάκης ξανά μετά από κεφαλιά πάσα του Σαριδάκη έστειλε το ματς στα πέναλτι ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Εκεί οι ποδοσφαιριστές του Ποτηράκη ήταν πιο ψύχραιμοι από εκείνους του Φανουράκη και πήραν την πρόκριση με σκορ 5-6.

Ασήμι (Νίκος Φανουράκης): Ντάγκινης, Σαριδάκης, Μαραγκάκης, Ανδρεαδάκης (75' Καραταράκης), Σφακιανάκης, Χατζάκης, Τσαφαντάκης (95' Καραταράκης Γ.), Στεφανάκης (75' Αντωνάκης), Χατζηπαυλίδης, Μακράκης (80' Μιχελάκης), Μακράκης

Παλιανή (Φραγκίσκος Ποτηράκης): Ζαϊμάκης, Λουκαδάκης, Σπινθουράκης, Καστιγάκης (46' λ.τ Σπινθουράκης Ε.), Οικονομάκης, Φουντουλάκης, Τζερεμάκης, Φουντουλάκης Χ., Οικονομάκης Κ., Στρατιδάκης, Κασωτάκης