Παρασκευή, 03 Δεκεμβρίου 2021

Λύτρωση με Σπινθουράκη στο 89' για την Παλιανή!

Κυριακή, 17 Οκτωβρίου 2021 19:00 Γράφτηκε από τον

Παιχνίδι που κρίθηκε στην τελική λεπτομέρεια έγινε στα Ανώγεια, με την Παλιανή να παίρνει την νίκη στο 90’ με 0-1 για την 2η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ!

Στο πρώτο ημίχρονο οι ποδοσφαιριστές του Φραγκίσκου Ποτηράκη είχαν μια μικρή υπεροχή στο παιχνίδι, απειλώντας με μεγαλύτερη ευκολία την εστία του Καπετανάκη, ο οποίος αποσόβησε τον κίνδυνο σε πολλές περιπτώσεις για την ομάδα του.

Ο Αετός Ανωγείων από την άλλη ήταν «μπλοκαρισμένος» μην καταφέρνοντας να φτάσει στην εστία του Ζαϊμάκη στο πρώτο ημίχρονο, με το ημίχρονο να λήγει χωρίς σκορ.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Παλιανή είχε ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων, αυτήν την φορά όμως ήταν πιο απειλητική.

Στα μέσα του ημιχρόνου ο Βιτσαράς έκανε πολύ όμορφη προσπάθεια και ανάγκασε τον Καπετανάκη σε εξαιρετική απόκρουση, ενώ ο ικανός κίπερ του Αετού είχε απάντηση και στις απειλές των Βιολάκη και Οικονομάκη.

Οδεύοντας προς τα τελευταία λεπτά, ο Αετός Ανωγείων δεν κατάφερνε να απειλήσει ούτε στο δεύτερο σαρανταπεντάλεπτο, με την Παλιανή να βρίσκει την λύση στο 89ο λεπτό!

Μετά από γέμισμα, ο Σπινθουράκης που είχε περάσει ως αλλαγή έπιασε την κεφαλιά η οποία κατέληξε θεαματικά στα δίχτυα για το 0-1 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών, δίνοντας την νίκη στην Παλιανή για πρώτη φορά μετά την επιστροφή της στην Α2 ΕΠΣΗ!

Αετός Ανωγείων (Χρ. Καλομοίρης): Καπετανάκης, Μέμμος, Κονιός Γ, Κονιός Α., Δραμουντάνης, Ανδρικάκης, Ξυλούρης Δ, Σπαχής, Νύκταρης, Βιτώρος, Σπαχής Α.

Παλιανή (Φρ. Ποτηράκης): Ζαϊμάκης, Αεράκης (60’  λ.τ. Σπινθουράκης), Λουκαδάκης, Κοσμαδάκης, Φουντουλάκης Σ. (90’ Γεργιανάκης), Κοσμαδάκης, Φουντουλάκης Χ., Οικονομάκης Γ., Βιτσαράς, Βιολάκης, Κεφαλάς (75’ Κασσωτάκης).