Κυριακή, 26 Ιουνίου 2022

Η επτάψυχη Φαιστός δεν... πέθανε ούτε κόντρα στον Ρούβα (3-3)

Κυριακή, 15 Μαϊος 2022 20:49 Γράφτηκε από

Η Φαιστός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-3 κόντρα στον πρωταθλητή Ρούβα, δεν τα παράτησε και κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις του αγώνα (3-3).

Για την 9η και προτελευταία αγωνιστική, η Φαιστός του Γιάννη Νικολιδάκη έβαλε stop στα νικηφόρα απότελέσματα για τον Ρούβα, φτάνοντας στην ανατροπή για το τελικό 3-3.

Η Φαιστός που πραγματοποίησε pasillo στον πρωταθλητή Ρούβα, πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, έμεινε πίσω στο σκορ από τις αρχές του ματς, μετά το γκολ του Σινάνι στο 5'.

Σαν να μην έφτανε αυτό, οι παίκτες του Νίκου Τσερεβελάκη έφτασε γρήγορα-γρήγορα και σε ένα δεύτερο τέρμα με τον Άγγελο Ξημεράκη να δίνει αέρα δύο τερμάτων στον Ρούβα με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 12'.

Άμεση αντίδραση από τους γηπεδούχους, οι οποίοι με τον Πολυχρονάκη έφτασαν στην μείωση για το 2-1. Άμεση ήταν ωστόσο και η απάντηση του Ρούβα που με τον Μιχελουδάκη έγραψε το 1-3 στο 17' σε ένα φανταστικό πρώτο 20λεπτο με τέσσερα τέρματα στους Βώρους.

Παρά τον φρενήρη ρυθμό του πρώτους διαστήματος, οι δύο ομάδες χαλάρωσαν και το 1-3 έμεινε μέχρι τέλους του πρώτους μέρους,

Στην επανάληψη η ομάδα της Γέργερης περιορίστηκε σε ένα πιο παθητικό ρόλο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Φαιστός.

Στο 80' ο Φραγκιαδάκης έδωσε νέο ενδιαφέρον στο ματς και φωτιά στο τελευταίο κομμάτι του, μειώνοντας σε 3-2.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Γιάννης Ξημεράκης άθελα του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαστραντωνάκη, για να διαμορφωθεί το τελικό 3-3 στους Βώρους, σε ένα ματς που κράτησε μέχρι τέλους την αγωνία.

Να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες εξαιτίας των αποβολών των Πρέγκα και Χαλκιαδάκη στο 88'.

Φαιστός: Γρηγοράκης Α., Πρέγκα, Ρουκουνάκης, Παπαδάκης Σ., Καρταλιανάκης, Νικολιδάκης Σ., Παπαδάκης Α., Φραγκιαδάκης Μ., Πολυχρονάκης Γ., Ντυσπιράκης, Γρηγοράκης Γ.(70’Κιόσα)

Ρούβας: Μαστραντωνάκης, Ξημερακης Γ, Ξημεράκης Α (70 Κοκολάκης), Χαλκιαδάκης, Πρίφτης, Σείχ, Μαστραχάς(60 Μαυρογιαννάκης) , Μιχελουδάκης, Κοσμαδάκης Σαμόλης(60 Βόντας), Σινάνι