Πέμπτη, 09 Δεκεμβρίου 2021

Μεγάλο διπλό και «2x2» για την Αγία Βαρβάρα!

Κυριακή, 17 Οκτωβρίου 2021 18:25 Γράφτηκε από τον

Χορταστικό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ καλές ομάδες έγινε σήμερα στο γήπεδο των Δαφνών, με την Αγία Βαρβάρα τελικά να κάνει εκείνη το «2χ2» και να επικρατεί του Ρούβα για την 4η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Οι ποδοσφαιριστές του Νίκου Τσερεβελάκη μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, και ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 10ο λεπτό. Ο ρέφερι της αναμέτρησης έδωσε φάουλ σε κοντινή απόσταση για τον Ρούβα, με τον Άγγελο Ξημεράκη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει την μπάλα στο βάθος της εστίας του Μυλωνάκη για το 1-0!

Η αντίδραση της Αγίας Βαρβάρας ήταν άμεση, καθώς πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση για τους «πράσινους» με τον Αποδουλιανάκη να βρίσκει δίχτυα με προβολή για να κάνει το 1-1 στο 15’, σε ένα τρομερό ξεκίνημα στο γήπεδο των Δαφνών!

Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου δεν είχε τον ίδιο ρυθμό πέρα από ένα δοκάρι του Γαρεφαλάκη για την Αγία Βαρβάρα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια σε απόλυτη ισορροπία.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε καλά για τις δύο ομάδες χωρίς κάποιο γκολ μέχρι να φτάσουμε στο 55ο λεπτό, εκεί όπου ο Ερμάλ Σινάνι σκόραρε για να δώσει το προβάδισμα στον Ρούβα.

Βέβαια, η ατυχία χτύπησε την πόρτα του έμπειρου ποδοσφαιριστή στιγμές αργότερα, καθώς στην διεκδίκηση μίας φάσης έβγαλε τον ώμο του, με τον Ρούβα να αποδιοργανώνεται τελείως και να δέχεται δύο γκολ σε δέκα λεπτά!

Πρώτα ο Αποδουλιανάκης με το δεύτερο τέρμα του ισοφάρισε για την Αγία Βαρβάρα στο 58οο λεπτό, ενώ στο 69ο λεπτό ο Χασουράκης με όμορφη προσπάθεια έκανε το 2-3 γυρίζοντας το παιχνίδι για τους «πράσινους» του Γιώργου Φιολιτάκη, που είχαν και άλλες ευκαιρίες με Μαρή και Αποδουλιανάκη για να σκοράρουν.

Μέχρι το τέλος του ματς ο Ρούβας δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με την Αγία Βαρβάρα να παίρνει μια σπουδαία νίκη για να ανέβει και εκείνη στην κορυφή της Α2 ΕΠΣΗ!

Ρούβας: Ζερβός, Βόντας, Μητρόπουλος, Φάκας, Χαλκιαδάκης Α., Ξημεράκης Γ. ,Σαμόλης, Πρίφτης Θ., Ξημεράκης Α., Μαστραχάς, Κοσμαδάκης.

Αγία Βαρβάρα: Μυλωνάκης, Φωτάκης, Λέλεκας (67' λ.τ Καμπάνης), Μαρής, Σαϊτάκης, Σκουλάς, Καρακωνσταντάκης, Βαλαμούτσουνος, Χασουράκης, Αποδουλιανάκης, Γαρεφαλάκης (46' λ.τ Τζάρτζαλος).