Σάββατο, 25 Ιουνίου 2022

Με το... δεξί στα Play-off ο Ποσειδώνας - Πήρε το ντέρμπι με τον Μοχό!

Σάββατο, 09 Απριλίου 2022 19:31 Γράφτηκε από τον

Νίκη στην πρεμιέρα των play-off για τον Ποσειδώνα

Ο Ποσειδώνας μπήκε με το... δεξί στα play-off χάρις στο γκολ του Λυμπερόπουλου στο 26' καθώς επικράτησε με σκορ 1-0 του Μοχού.

Έτσι οι γηπεδούχοι συνέχισαν το αήττητο τους στο φετινό πρωτάθλημα, ενώ από την άλλη ο Μοχός προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε με την συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου με τον Κοζυράκη να κάνει το γέμισμα, τον Καπιζιώνη να παίρνει την κεφαλιά – πάσα για τον Λυμπερόπουλο, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

Η απάντηση από τον Μοχό ήρθε στο 22’ με την κεφαλιά εξ’ επαφής του Σούρσου από την μικρή περιοχή να φεύγει άουτ!

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ποσειδώνας κέρδισε πέναλτι σε χέρι αμυνόμενου, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Λυμπερόπουλος για το 1-0 των γηπεδούχων!

Στο 36’ ο Σούρσος βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά ο Κασαπάκης πρόλαβε στην έξοδο και μπλόκαρε την μπάλα.

Τρία λεπτά αργότερα σουτ του Συμιανάκη απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ ο Μουντζούρης!

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος με το 1-0 να είναι και το σκορ ημιχρόνου στο γήπεδο του Πανεπιστημίου.

Η πρώτη φάση στην επανάληψη άνηκε στον Ποσειδώνα με τον Λυμπερόπουλο να κάνει το πλασέ στο 56' και τον Μουντζούρη να μπλοκάρει την μπάλα.

Στη επόμενη φάση ο Συμιανάκης έκανε νέο σουτ με την μπάλα να φεύγει άουτ.

Στο 68' ο Νταουσιάνης εκτέλεσε το φάουλ από πλάγια θέση, όμως ο Κασαπάκης ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ.

Δέκα λεπτά πριν την λήξη του ματς ο Μοχός ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Ποντίκαλη μέσα στην μεγάλη περιοχή από μαρκάρισμα του Κασαπάκη, αλλά ο διαιτητής της αναμέτρησης έδειξε "παίζεται".

Στο 89' οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0! Ο Διαμαντάκης ανέτρεψε τον Κοζυράκη, ο ίδιος ποδοσφαιριστής ανέλαβε την εκτέλεσε του πέναλτι, όμως ο Μουντζούρης απέκρουσε την μπάλα!

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νταουσιάνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Σούρσος πρόλαβε στην έξοδο τον Κασαπάκη με την μπάλα να κατευθύνετε προς το τέρμα αλλά έδιωξαν οι αμυντικοί του Ποσειδώνα, ενώ φωνάζουν και για επιθετικό φάουλ οι γηπεδούχοι.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του ματς με τον Ποσειδώνα να μπαίνει με το δεξί στα play-off.

Ποσειδώνας: Κασαπάκης, Μαυράκης (87' Τζωρμπατζάκης), Κάτελας, Ντελάκης, Γεωργόπουλος, Καπιζιώνης, Παππάς (77' Μερκουλίδης), Ασλαματζίδης, Λυμπερόπουλος (87' Μιαούλης), Συμιανάκης (61' λ.τρ. Βυλανάκης), Κοζυράκης

Μοχός: Μουτζούρης, Τσιμηνικάκης, Αμοιρόπουλος (86' Ρουσοχατζάκης Ρ.), Διαμαντάκης Σ. (75' Τσερκέζι), Ρουμελιώτης, Μίχος, Νταουσιάνης, Ποντίκαλης, Διαμαντάκης, Μηλάκης, Σούρσος