Δευτέρα, 24 Ιανουαρίου 2022

Συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις ο Ποσειδώνας

Σάββατο, 15 Ιανουαρίου 2022 16:59 Γράφτηκε από

Η ομάδα του Νίκου Σουτζή συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις και το 2022, καθώς επικράτησε των Γουβών στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ.

Με τον Χρήστο Λυμπερόπουλο να τον οδηγεί, σκοράροντας δις ο Ποσειδώνας κυριάρχησε κόντρα στις Γούβες επικρατώντας 6-0 και συνεχίζει την πορεία του στην κορυφή.
Στο 1ο μόλις λεπτό η ομάδα των Πατελών με τους δύο καθ' ομολογία καλύτερους παίκτες της στο πρωτάθλημα να συνεργάζονται. Συγκεκριμένα ο Κοζυράκης εκτέλεσε το φάουλ και από ευνοϊκή θέση ο Λυμπερόπουλος με προβολή έκανε το 1-0.
Η συνέχεια του παιχνιδιού βρήκε τον Ποσειδώνα, να θέλει να καλύψει καλά τα μετόπισθεν του, ώστε στην κατάλληλη στιγμή να "χτυπήσει" και πάλι. Τα κατάφερε στα τελειώματα του πρώτου ημιχρόνου, με τον Κοζυράκη αυτή τη φορά από δημιουργός να χρίζεται σκόρερ, έπειτα από ασίστ του Μποζαντζίδη στο 41'.
Όμως ο Ποσειδώνας δεν έμεινε εκεί καθώς κατάφερε σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα να σκοράρει ένα ακόμα τέρμα με τον Λυμπερόπουλο να βρίσκει δίχτυα για το 3-0 το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτους μέρους.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με ένα γρήγορο γκολ για τον Ποσειδώνα. Ο Κοζυράκης για ακόμη μία φορά μέσα στη σεζόν δημιούργησε ένα γκολ για συμπαίκτη του και ο Καπιζιώνης δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει το τέταρτο τέρμα της ομάδας του στο 55'.
Στο 87 και λίγο μετά την είσοδο του στο παιχνίδι ο Βινυχάκης, έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του Ποσειδώνα γράφοντας το 5-0. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Τζορμπατζάκης έδωσε τέλος στη σεμνή τελετή διαμορφώνοντας το 6-0.

Ποσειδώνας: Κασσαπάκης, Μακράκης, Τζαγκουρνής, Ντελάκης, Γεωργόπουλος, Μερκουλίδης,Μποζαντζίδης, Ασλαματζίδης, Λυμπερόπουλος, Καπιζιώνης, Κοζυράκης
Γούβες : Σαβοϊδάκης, Στιέφνι, Τσάλος, Ζαμπετάκης, Αμανάκης, Γκίνι Κ, Νερατζάκης, Παπαστεφανάκης, Λέση, Κωνσταντινίδης , Ξανθάκης