Σάββατο, 22 Ιανουαρίου 2022

Δύσκολη πρόκριση για Ποσειδώνα κόντρα στον Κόροιβο

Τετάρτη, 01 Δεκεμβρίου 2021 16:48 Γράφτηκε από

Πολύ δύσκολη νίκη - προκριση για τον Ποσειδώνα

Ο Ποσειδώνας κατάφερε να πάρει την πρόκριση κόντρα στον Κόροιβο με σκορ 0-2 χάρις στα γκολ των Τερζάκη και Κοζυράκη, όμως αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες κόντρα σε έναν πολύ καλό Κόροιβο, που άξιζε και κάτι παραπάνω βάσει εικόνας του αγώνα κυρίως στην επανάληψη.

Στα πρώτα λεπτά δεν είδαμε σημαντικές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες με τον Ποσειδώνα να πατάει λίγο καλύτερα.

Ο Κοζυράκης ήταν εκείνος που απείλησε για πρώτη φορά για τον Ποσειδώνα, όμως μετά την προσπάθεια του η μπάλα πέρασε άουτ.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Ποσειδώνας άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Τερζάκη για το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Από την πλευρά του ο Κόροιβος έχασε μοναδική ευκαιρία με τον Γεναράκη, όμως εκείνος μετά από γύρισμα του Σχοιναράκη στο 37' δεν κατάφερε σε κενή εστία να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με αποτέλεσμα το 0-1 να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και δημιούργησαν πέντε καλές στιγμές με κορυφαία το δοκάρι του Καβάζη στο 90'!

Στις υπόλοιπες καλές στιγμές του Κοροίβου πρωταγωνιστές ήταν οι Γεναράκης και Αντωνακάκης χωρίς όμως να καταφέρουν να βρουν δίχτυα.

Από την πλευρά του ο Ποσειδώνας απείλησε με μία κεφαλιά που έφυγε έξω αλλά ήταν η ομάδα που πανηγύρισε τελικά τη νίκη - πρόκριση σφραγίζοντας την στο 90' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κοζυράκη, το οποίο κέρδισε ο Καπιζιώνης.

Κόροιβος: Πολυχρονάκης, Πρέντι, Μανιουδάκης, Κεφαλάκης, Σταυρακάκης (70’ Καβάζης), Δρίβας (85’ Διαλυνάς), Κουκάκης, Αντωνακάκης, Σχοιναράκης, Γεναράκης, Καλογεράκης (74’ Τριγυράκης)

Ποσειδώνας: Πενταράκης, Μαρκουλάκης (65’ Γεωργόπουλος), Παππάς (35’ λ.τρ. Τζαγκουρνής), Βασιλάκης, Μαυράκης, Βυνιχάκης (46’ λ.τρ. Ασλαματζίδης), Αγγουριδάκης, Συμιανάκης, Τερζάκης, Τζωρμπατζάκης (65’ Ντελάκης), Κοζυράκης