Σάββατο, 04 Δεκεμβρίου 2021

Εμφατική νίκη του Ποσειδώνα στο ντέρμπι με τον Μοχό (0-3)

Κυριακή, 10 Οκτωβρίου 2021 19:13 Γράφτηκε από

Με το «δεξί» ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις ο Ποσειδώνας, που επικράτησε στο ντέρμπι του 1ου Ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ με 3-0 στην έδρα του Μοχού.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Νίκου Σουτζή, ο Κοζυράκης που σκόραρε δύο τέρματα σε δίαστημα πέντε λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο (60', 65') και έδωσε φτερά στα πόδια των συμπαικτών του, για να έρθει ο Κάτελας και να διαμορφώσει το τελικό 0-3 στο 83'.

Ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερες συγκινήσεις πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο του Μοχού, με τόσο την ομώνυμη ομάδα όσο και τον Ποσειδώνα, να προσπαθούν να βρουν τα πατήματα τους στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι στο ημιωρο της αναμέτρησης σκόραραν με τον Βιλανάκη, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτους μέρους.

Οι παίκτες του Νίκου Σουτζή κατάφεραν να ανεβάσουν ρυθμό και να σκοράρουν στο 60' με τον Κοζυράκη.

Ο έμπειρος ποδοσφαιριστής του Ποσειδώνα συνεργάστηκε με τον Λυμπερόπουλο και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1.

Ο ίδιος παίκτης κατάφερε να διπλασιάσει τόσο τα τέρματα του όσο και της ομάδας του για το 2-0 στο 67', δίνοντας σημαντικό πλεονέκτημα στον Ποσειδώνα.

Στο 83' ο Ανδρέας Κάτελας με ωραίο διαγώνιο σουτ από αριστερά, διαμόρφωσε το τελικό 0-3 για την ομάδα των Πατελών στο ντέρμπι κόντρα στον Μοχό

Μοχός : Μουντζούρης, Τζιμινικάκης, Τσεκρέζι, Διαμαντάκης Γ,Μηλάκης, Διγενής (61 Ζουρνατζίδης λτ), Βαρδονικολάκης (21 λτ Ρουσοχατζακης λτ 58 Διαμαντάκης Σ,), Νικολάρας, Νταουσιάνης, Ποντίκαλης

Ποσειδώνας: Κασσαπάκης, Μαυράκης, Ντελάκης,Κάτελας, Τζαγκουρνής, Καπιζιώνης (85 Βυνιχάκης) , Ασλαμαντζίδης, Βιλανάκης (85Τζορμπατζάκης) , Κοζυράκης (85 Αγγουριδάκης) , Μερκουλίδης (75 Συμνιανάκης) Λυμπερόπουλος( 75 Τερζάκης)