Παρασκευή, 03 Δεκεμβρίου 2021

Με διπλό χατ-τρικ Οικονομάκη, Χριστοφή ο Πήγασος «σκόρπισε» με 6-1 τις Γούβες!

Σάββατο, 09 Οκτωβρίου 2021 17:55 Γράφτηκε από

Σαρωτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πήγασος στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α2 ΕΠΣΗ στον 1ο όμιλο, κερδίζοντας άνετα τις Γούβες με σκορ 6-1.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του αγώνα οι Οικονομάκης, Χριστοφής, οι οποίοι πέτυχαν χατ-τρικ έκαστος και χάρισαν το πρώτο τρίποντο στην ομάδα τους.

Ο Πήγασος ήταν η ομάδα που είχε την ουσία στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να πετύχει δύο γκολ. Οι Γούβες προσπαθούσαν να οργανωθούν χωρίς να απειλήσουν την εστία των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά ο Πήγασος ήταν αυτός που βρήκε και πάλι τον δρόμο… προς τα δίχτυα.

Το φιλμ του αγώνα

Στο 23΄ο πολύπειρος, Κώστας Οικονομάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τον Πήγασο (1-0).

Στο 35΄ο Χριστοφής με ωραίο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του (2-0).

Ο ίδιος παίκτης στο 62΄με πλασέ μέσα από την περιοχή πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και το 3-0 για την ομάδα του.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Οικονομάκη να διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα με εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή (4-0).

Στο 78΄ο Χριστοφής έβαλε για τα καλά τη σφραγίδα του στο παιχνίδι, πετυχαίνοντας και τρίτο γκολ πάλι με πλασέ (5-0).

Στο 81΄ο Αμανάκης με εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 5-1.

Το τελικό 6-1 διαμόρφωσε ο Οικονομάκης στο 87΄πετυχαίνοντας το δικό του χατ-τρικ.

Διαιτησία: Χαραλαμπάκης Ε., Ζιούτος Κ., Ρεμεδιάκης Γ.
(Παρατηρητής: Τσίχλας Γιάννης)

ΠΗΓΑΣΟΣ: Σκουραδάκης, Κυριακάκης, Νοικοκυράκης, Κανταρτζής Θ. (78΄Παρασύρης), Κανταρζτής Ε.Ρ. (Μουσταφά), Κενδριστάκης, Μπουμπάκης (72΄Καπνιστός), Αγγελής (62΄Φαιδρός), Οικονομάκης, Σωμαράκης, Χριστοφής.

ΓΟΥΒΕΣ: Ροδιτάκης , Τσάλος, Παπαστεφανάκης (75΄Γιαννόπουλος), Πετρόβ, Καρύδης Μανώλης (55΄Ξανθάκης), Καρύδης Μιχάλης, Αμανάκης, Ζαμπετάκης (80΄Μετολάρι), Καναβάκης, Κάββαλος, Ρίζος (62΄Γκολοσάι).