Πέμπτη, 09 Δεκεμβρίου 2021

Με «φωνές» ήρθε το διπλό του Λίντο στην Αλικαρνασσό (0-2)

Σάββατο, 16 Οκτωβρίου 2021 18:47 Γράφτηκε από

Σε ένα παιχνίδι όπου είχε σοβαρά παράπονα για την διαιτησία, το Λίντο έκανε το 2/2 κόντρα στους Νέους Ηροδότου, επικρατώντας 0-2 για την 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου της Α2 ΕΠΣΗ.

Η ομάδα του Μάριου Ζερβίδη κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της 0-2, από το πρώτο μέρος όταν και βρέθηκε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τσαγκαράκη.

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια για το Λίντο που επελαύνει στην βαθμολογία και μάλιστα χωρίς να δεχθεί ξανά τέρμα, όπως και στην αναμέτρηση της 1ης αγωνιστικής απέναντι στους Νέους Εργοτέλης.

Στο 1ο μόλις λεπτό ο Τσαγλιώτης δέχθηκε το μαρκάρισμα από πλεονεκτική θέση, με τον πάγκο του Λίντο να διαμαρτύρεται έντονα για πέναλτι όμως ο ρέφερι της αναμέτρησης δεν υπέδειξε την παράβαση.

Στο ημίωρο το συγκρότημα του Μάριου Ζερβίδη ευτύχησε να σκοράρει, το γκολ της νίκης όπως αποδείχθηκε όταν αρχικά ο Τσαγλιώτης σούταρε, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων απέκρουσε, ωστόσο στην επαναφορά ο Κομνηνός δεν δυσκολεύτηκε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 στο 30'.

Λίγα λεπτά αργότερα, το Λίντο έμεινε με 10 παίκτες, μετά την κόκκινη που δέχθηκε ο Τσαγκαράκης, για μαρκάρισμα ως τελευταίος παίκτης, ωστόσο και πάλι από την πλευρά διαμαρτυρήθηκαν, καθώς θεωρούν ότι είχε μέτρα να διανύσει ως την περιοχή ο επιθετικόςς των Νέων.

Στιγμές αργότερα μετά την επανάληψη, το Λίντο κατάφερε μετά και τις αλλαγές του προπονητή του, να πετύχει ένα δεύτερο τέρμα με τον Σφακιανάκη, ο οποίος αντικατέστησε τον Κούρη στις αρχές του δευτέρου μέρους, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται και πάλι, καθώς θεωρούν ότι ο σέντερ φορ της ομάδας, βρισκόταν πίσω από τη μπάλα, πριν την σέντρα του Τσαγλιώτη.

Στο 82' ο Μαθιουδάκης σημείωσε το 2-0 για το Λίντο που "κλείδωσε" τη νίκη.

Μετά κόπων και βασάνων, αλλά και φωνών το Λίντο κατάφερε να πάρει το διπλό χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα από τους γηπεδούχους, οι οποίοι αγωνίστηκαν για πρώτη φορά εφέτος μετά την αναβολή του αγώνα της πρεμιέρας με τον Γιούχτα 2010, με τελικό σκορ 0-2.

Νέοι Ηροδότου: Μήτρου, Μπλεδάκης, Καρακωνσταντής (55' Γεωργιάδης), Κατσαρής, Καλαμιώτης, Χρονάκης, Ποταμιανάκης (83' Βασιλώτος), Παναγιωτάκης, Σιδηρόπουλος, Κολετάκης (65' Κλίνης)

Λίντο: Καργάκης, Δροσάτος, Διακάκης, Τσαγκαράκης, Βλαχάκης, Κομνηνός, Γκρίντζαλης (46' Ψαλιδάκης), Τσαγλιώτης, Παπαδάκης Ν., Πεδιαδιτάκης (46΄Μαθιουδάκης), Κουρής (46' Σφακιανάκης)