Τετάρτη, 17 Αυγούστου 2022

Εντυπωσιακός Κεραυνός και κόντρα στους «λαβωμένους» Νέους Ηροδότου!

Σάββατο, 15 Ιανουαρίου 2022 16:59 Γράφτηκε από τον

Ένα ακόμη τρίποντο για την ομάδα του Ατσαλένιου κόντρα στους λαβωμένους από απουσίες Νέους Ηροδότου

Με νίκες έκλεισε το 2021 με τρίποντο ανοίγει και τη νέα χρονιά ο Κεραυνός καθώς επικράτησε των Νέων Ηροδότου στο Ατσαλένιο με σκορ 9-1.

Για τους νικητές πέτυχε χατ-τρικ ο Γιακουμάκης, δύο γκολ ο Κυπραίος και από ένα γκολ οι Δασκαλάκης, Τσιμηνικάκης, Κιτσίκου και Παπαδάκης.

Το μοναδικό γκολ των φιλοξενούμενων πέτυχε ο Ποταμιανάκης.

Ο Κεραυνός κατάφερε να ανοίξει νωρίς το σκορ μετά από πολύ όμορφη ενέργεια και ψύχραιμο πλασέ του Γιακουμάκη στο 12’.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και στο 21’ έκαναν το 2-0 με σουτ του Δασκαλάκη μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Οι Νέοι Ηροδότου κατάφεραν και μείωσαν σε 2-1 με τον Ποταμιανάκη στο 43’ με αποτέλεσμα αυτό να είναι και το σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Κεραυνός πήρε και πάλι διαφορά ασφαλείας καθώς έκανε το 3-1 μόλις στο 46’ με τον Τσιμηνικάκη.

Μάλιστα στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κεραυνός άγγιξε και το 4-1, όμως το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του Ατσαλένιου δεν το μετέτρεψε σε γκολ ο Ξημεράκης!

Η ορμή με την οποία είχε μπει στην επανάληψη ο Κεραυνός, όμως τον οδήγησε τελικά στο 4-1 με τον Κιτσίκου μετά από πάσα του Μπέη.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και έκαναν πέντε τα τέρματα τους με τον Παπαδάκη με κεφαλιά στο 58’.

Το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε ο Κεραυνός στο ματς με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ήταν και γκολ καθώς ο Γιακουμάκης το εκτέλεσε εύστοχα και διαμόρφωσε το 6-1.

Ο Κεραυνός έφτασε σε ακόμη τρία τέρματα με τον Γιακουμάκη στο 68’ με πλασέ και τον Κυπραίο στο 75’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 85', όπου πέρασε και τον τερματοφύλακα για να διαμορφώσει έτσι το τελικό 9-1!

Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι Νέοι Ηροδότου παρατάχθηκαν στο παιχνίδι με πάρα πολλές ελλείψεις λόγω της πανδημίας με αποτέλεσμα να έχουν μόνο τους έντεκα ποδοσφαιριστές, που αγωνίστηκαν, στην διάθεση τους!

Κεραυνός: Αντωνιάδης, Δασκαλάκης, Ρεπανάκης, Παπαδάκης, Αμανάκης, Γωνιανάκης, Τσιμινικάκης, Κιτσίκου, Μπέης, Ξημεράκης, Γιακουμάκης

Νέοι Ηροδότου: Πεδιαδιτάκης, Λεονταράκης, Καράλης, Γεωργιάδης, Γκαράλης, Σαλατάι, Ποταμιανάκης, Καρακωνσταντής, Παναγιωτάκης, Σιδηρόπουλος, Αμπαζάι