Δευτέρα, 08 Αυγούστου 2022

Νίκη έστω και δύσκολα για τις Γούβες!

Κυριακή, 05 Δεκεμβρίου 2021 18:20 Γράφτηκε από τον

Οι Γούβες πανηγύρισαν το τρίποντο κόντρα στους Κουνάβους

Μετά από ένα αρκετά αμφίρροπο παιχνίδι οι Γούβες έφτασαν στη νίκη με σκορ 2-1 κόντρα στους Κουνάβους.

Τα γκολ για τους νικητές πέτυχαν οι Ζαμπετάκης στο 30’ και Νερατζάκης Δημήτρης στο 65’, ενώ οι Κουνάβοι μείωσαν στο 85’ με τον Ταρσιταλίδη.

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι πατούσαν ελαφρώς καλύτερα και είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες, όμως δεν βρήκαν κάποιο τέρμα σε αντίθεση με τις Γούβες που άνοιξαν το σκορ με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού και σκόρερ τον Ζαμπετάκη μετά από ριντμπάουντ έπειτα από σέντρα του Παπαστεφανάκη, που αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Με αυτό το τέρμα να τις χωρίζει οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και έφτασαν στο δεύτερο τους τέρμα με τον Δημήτρη Νερατζάκη, μετά από πολύ όμορφη ενέργεια και πάσα του αδελφού του, Άγγελου Νερατζάκη στο 65’.

Στη συνέχεια οι Γούβες συμπλήρωσαν τις αλλαγές τους και λόγω τραυματισμού του Νόκα, μόλις πέρασε στο παιχνίδι, και αναγκάστηκαν να παίξουν για δέκα λεπτά με παίκτη λιγότερο.

Οι Κουνάβοι εκμεταλλεύτηκαν αυτό το αριθμητικό τους πλεονέκτημα και με γκολ του Ταρσιταλίδη με προβολή έκαναν το 2-1 στο 85’ δίνοντας νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι μπορεί να πίεσαν μετά το 2-1 αλλά οι Γούβες κράτησαν το πολύ σημαντικό για αυτές τρίποντο μέχρι το τέλος και κατάφεραν να κερδίσουν για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τους Κουνάβους μετά το μεσοβδόμαδο στο κύπελλο μεταξύ των δύο ομάδων στο ίδιο γήπεδο.

Γούβες: Σαβοϊδάκης, Μετολάρι, Αμανάκης, Χρήστου, Κάββαλος (80’ Νόκα), Νερατζάκης Α. (80’ Γιαννακόπουλος), Γαρεφαλάκης (80’ Φουντάς), Παπαστεφανάκης (70’ Αυγουστής), Ζαμπετάκης, Νερατζάκης Δ., Μέτο (46’ Καναδάκης)

Κουνάβοι: Σημαϊάκης, Αντωνακάκης, Σαφάρ, Γκιαουράκης (55' Ψυχογιός), Βαρδάκης, Τζαγκαράκης Γ., Φουλεδάκης, Αρβανίτης, Σαριδάκης (70’ Χανιωτάκης), Κυπριωτάκης, Ταρσιταλίδης