Πέμπτη, 09 Δεκεμβρίου 2021

ΕΓΟΗ - Χερσόνησος 1-2: Έσπασε το «ρόδι» με Φρόκου!

Τετάρτη, 20 Οκτωβρίου 2021 18:23 Γράφτηκε από

Την πρώτη της νίκης και μάλιστα εκτός έδρας κατάφερε να πάρει η Χερσόνησος που επικράτησε 1-2 του ΕΓΟΗ στη Βαγιά για την 5η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Η ομάδα του Ζαχαρία Νοικοκυράκη κατάφερε να κάνει την ανατροπή με δύο τέρματα του Φρόκου (25', 38' πεν) και πήρε την πρώτη της νίκη επί του ΕΓΟΗ που είχε ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Παναούση στο 5'.

Σέντρα στο ματς με τον ΕΓΟΗ να παίρνει κεφάλι στο σκορ μόλις στο 5' με τον Παναούση να παίρνει την κεφαλιά ανάμεσα στους αμυντικούς της Χερσονήσου, για το 1-0.

Η απάντηση της Χερσονήσου, σχεδόν άμεση με τον Φρόκου να κάνει μία εξαιρετική προσωπική ενέργεια και με σουτ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για να φέρει το ματς σε ισορροπία για το 1-1 στο 25'.

Στο 37' η Χερσόνησος κέρδισε πέναλτι σε πτώση του Πέγκι, μέσα στην περιοχή. Ο Κρίστιαν Φρόκου, ανέλαβε την εκτέλεση και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, ένα λεπτό αργότερα για το 1-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι είχαν πολλές ευκαιρίες για να εδραιώσουν τη νίκη τους, όμως οι Φρόκου, Γκούρο Λ. και Πέγκι δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα στις προσπάθειες τους, με το 1-2 να μένει μέχρι τέλους.

Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Λικάι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για την Χερσόνησο που προσπέρασε τον σημερινό της αντίπαλο στην βαθμολογία, ΕΓΟΗ και ξέφυγε προσωρινά από τις τελευταίες θέσεις στην Α1 Κατηγορία.

ΕΓΟΗ: Χαραλαμπάκης, Κέσκος, Τσολακούδης (46' Λικά), Αλεξίου, Αγοράκης, Παπουτσιδάκης (87' Μπέης), Δελαώρας, Παναούσης, Πρωτοψάλτης (46' Στοιχειός), Κανίδης (85' Τατσιανός)

Χερσόνησος: Ψαρουλάκης, Χαλκιαδάκης, Αργυρός, Μουντράκης, Χατζηνικολάκης, Φρόκου, Χιλάς, Μ. Γκούρο, Πέγκι, Χαλκιαδάκης Γ.Γ (65' Λ. Γκούρο), Μαστοράκης