Τρίτη, 07 Δεκεμβρίου 2021

Βόνη - ΟΦΑ 3-2: Μίλησε στο τέλος ο Καλογερίδης για την πρώτη νίκη της σεζόν

Τετάρτη, 20 Οκτωβρίου 2021 18:15 Γράφτηκε από

Σε ένα παιχνίδι που είχε από όλα... η Βόνη δυσκολεύτηκε αρκετά αλλά στο τέλος κατάφερε να επικρατήσει του ΟΦΑ με σκορ 3-2, παίρνοντας την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΠΣΗ μετά από 5 αγωνιστικές!

Οι ποδοσφαιριστές του Μανώλη Γιακουμάκη είχαν ένα εκρηκτικό πρώτο τέταρτο, βρίσκοντας εν τέλει και το γκολ. Αρχικά, στο 5ο λεπτο της αναμέτρησης η Βονη έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Ζερβάκη, με τον νεαρό επιθετικό να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Τρία λεπτά αργότερα, η Βονη διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι πάνω στον Καλογερίδη με τον Ζαφειρη να διαφωνεί και να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Ο,τι δεν κατάφερε στο 5ο λεπτο ο Ζερβακης, κατάφερε μερικά λεπτά αργότερα, καθώς σούταρε και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο ΟΦΑ προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς όμως να μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά την Βόνη, που διατηρούσε την υπέροχη σχεδόν σε όλη την διαρκεία του ημιχρόνου.

Οδεύοντας προς το τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, η Βονη ευτύχησε να πάρει προβάδισμα δυο τερμάτων. Σε μια φάση καρμπόν με την φάση του πρώτου γκολ, ο Καλογεριδης σέρβιρε στον Ζερβάκη και εκείνος με σουτ από το ύψος του πέναλτι, έκανε το 2-0, διπλασιάζοντας και τα προσωπικά του τέρματα. Να σημειωθεί ότι στιγμές αργότερα από το 2-0, ο Πουλάκης αποχώρησε ως τραυματίας με τον Καράλη να παίρνει την θέση του κάτω από τα δοκάρια για το συγκρότημα του Δημήτρη Κόκκινου.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τους ποδοσφαιριστές του Αρκαλοχωρίου να προσπαθούν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, απειλώντας σταδιακά τον Λάμπρου. Με σκόρερ τον αρχηγό Λουλάκη στο 60ο λεπτο, οι «πράσινοι» μείωσαν σε 2-1 και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Καλεμάκης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφήνοντας τον ΌΦΑ με παίκτη λιγότερο.

Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι «πράσινοι» δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 83' μετά από σέντρα - σουτ του Κουκσόφ, που κατέληξε στο βάθος της εστίας του Λάμπρου.

Η Βόνη όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, και έτσι ένα λεπτό πριν την συμπλήρωση των ενενήντα λεπτών, έγινε το 3-2! Ο Κουκάκης έκανε την σέντρα και ο Καλογερίδης με όμορφη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο "γάμα" του Καράλη δίνοντας στην Βόνη την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα!

Βόνη (Μ. Γιακουμάκης): Λάμπρου, Κελαράκης, Σκαρβελάκης, Σταυρακάκης, Γκικόκα, Κουκάκης, Μόλα, Λουρίδας, Ζερβάκης, Καλογερίδης, Μιχαηλίδης

ΟΦΑ (Δ. Κόκκινος): Πουλάκης (33’ λ.τ. Καράλης), Γκιόκα (60' Κώστας), Μουρτζάκης, Καλεμάκης, Βερυκοκίδης, Κόκκινος, Αουίντα (60' Μπονατσάκης), Λουλάκης, Ψωμάς, Κουκσόφ, Φρόκου.