Παρασκευή, 03 Δεκεμβρίου 2021

Όπως πέρυσι, έτσι και φέτος, 3-1 τον ΌΦΑ η Τριτωνία!

Κυριακή, 10 Οκτωβρίου 2021 18:03 Γράφτηκε από τον

Ένα πραγματικό τοπικό ντέρμπι έγινε στο γήπεδο του Αστριτσίου, με την Τριτωνία τελικά να επικρατεί του ΟΦΑ με 3-1, σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση, τρεις κόκκινες κάρτες και πάρα πολλές σκληρές μονομαχίες!

Η Τριτωνία πατούσε καλύτερα στα πρώτα λεπτά, ενώ και ο ΟΦΑ προσπαθούσε να γίνει απειλητικός χωρίς όμως να υπάρχει αποτελέσμα για κάποια από τις δύο ομάδες μέχρι το 14ο λεπτό, όπου μία κάθετη των παικτών της Τριτωνίας βρήκε στην πλάτη της άμυνας του Αρκαλοχωρίου τον Μάρκου, ο οποίος εκτέλεσε τον Καράλη για το 1-0 των γηπεδούχων!

Στην συνέχεια ο ΟΦΑ προσπάθησε να βγει μπροστά, και σε μία τέτοια φάση στο 18ο λεπτό οι παίκτες του Χρήστου Καργιώτη έφυγαν γρήγορα στην κόντρα, με τον Μπαλόκα με κεφαλιά να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του σε πολύ σύντομο διάστημα.

Η ομάδα του Δημήτρη Κόκκινου προσπάθησε να γίνει απειλητική με τους Φρόκου και Καλεμάκη να μη βρίσκουν στόχο, ενώ στο 41ο λεπτό ήρθε το γκολ για τους «πράσινους». Ο Φρόκου μπήκε από αριστερά και πλάσαρε όμορφα μειώνοντας σε 2-1 για τον ΟΦΑ.

Όμως λίγο πριν την λήξη του ημίχρονου, ο ΟΦΑ θα μείνει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μουρτζάκη με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα, γεγονός που δυσκόλεψε αρκετά τις προσπάθειες του Αρκαλοχωρίου για ισοφάριση.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον ΟΦΑ να προσπαθεί να ανεβάσει ρυθμούς αλλάζοντας σχηματισμό και δημιουργώντας κάποιες φάσεις, αλλά η Τριτωνία είχε και πάλι το γκολ. Ο Πηρουνάκης εκτέλεσε το φάουλ από μακρινή απόσταση, ο Καράλης δεν εκτίμησε σωστά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα στο 65ο λεπτό κάνοντας το 3-1!

Μετά το γκολ, η Τριτωνία έμεινε και αυτή με 10 παίκτες, με τον Χατζησεβαστό να δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβάλλεται, σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση. Οι παίκτες του Χρήστου Καργιώτη θα γίνουν 9, καθώς στο 75 ο Κοκολάκης αντίκρισε και εκείνος την κόκκινη κάρτα, γεγονός όμως που δε στέρησε στην ομάδα του την δεύτερη νίκη της σεζόν.

Η ομάδα του Δημήτρη Κόκκινου δεν κατάφερε να απειλήσει περαιτέρω, μένοντας στους τρεις βαθμούς με ματς λιγότερο, ενώ η Τριτωνία ανεβαίνει στους 6 κάνοντας το 2/2 στην έδρα της!

Οι συνθέσεις:

Τριτωνία (Χρ. Καργιώτης): Χατζιδάκης, Φτυλάκης, Χατζησεβαστός, Γιαλαμάς, Κοκολάκης, Μανουσάκης, Πηρουνάκης, Δημήτρης, Μάρκου, Κλινάκης, Μπαλόκας.

ΟΦΑ (Δ. Κόκκινος): Καράλης, Βερυκοκίδης (74' Αουίντα), Μουρτζάκης, Καλεμάκης, Παπουτσιδάκης (18' λ.τ Τσατσάκης), Κόκκινος, Κουκσόφ (74' Κώστας), Λουλάκης, Ψωμάς, Φρόκου, Φραγκιαδάκης.