Κυριακή, 17 Οκτωβρίου 2021

Νίκη για την Τριτωνία, «φωνές» για τη διαιτησία από τη Μινωική

Κυριακή, 26 Σεπτεμβρίου 2021 19:29 Γράφτηκε από

Τη νίκη με 1-0 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 ΕΠΣΗ πήρε η Τριτωνία κόντρα στη Μινωική που διαμαρτύρεται έντονα για τις διαιτητικές αποφάσεις του Σαμιωτάκη στο Αστρίτσι.

Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα και για τις δύο ομάδες στο Αστρίτσι, με την Τριτωνία να υποδέχεται την Μινωική και να την νικά με σκορ 1-0 χάρη σε γκολ του Μάρκου προς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 15' η Μινωική απώλεσε τεράστια ευκαιρία να πάρει προβάδισμα, όταν ο Ανδρεαδάκης δεν μπόρεσε να νικήσει από την άσπρη βούλα τον Χατζηδάκη, με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι και να  φτάνει ξανά στα πόδια του, όμως και πάλι ο γκολκίπερ της Τριτωνίας είπε "όχι".

Δέκα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 25΄ο Μάρκου απείλησε για την Τριτωνία, όμως η φάση θεωρήθηκε ως μη γενόμενη καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 30' ο Κλινάκης ανάγκασε τον Στεφανάκη σε σημαντική απόκρουση, μετά από προσωπική ενέργεια και σουτ. Στο 44' ήταν η σειρά της Τριτωνίας να κερδίσει πέναλτι, με τον Μάρκου να δέχεται μαρκάρισμα εντός περιοχής από τον Ρεμιγιάκη, και τον Σαμιωτάκη να δείχνει την "άσπρη βούλα".

Ο Μάρκου ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 το οποίο ήταν και σκορ ημίχρονου.

Έντονες ήταν πάντως οι διαμαρτυρίες από πλευράς Μινωικής για την υπόδειξη του ρέφερι. Δευτερόλεπτα μετά την επανάληψη, ο Ρεμιγιάκης λίγο έλειψε να φέρει το ματς στα ίσα, όμως ο Χατζηδάκης είχε την απάντηση και στην προσπάθεια του αμυντικού της Μινωικής.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν εκ νέου κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Καστελλιανάκης είδε την προσπάθεια του με κεφαλιά, να περνάει σύριζα από το δοκάρι του Χατζηδάκη.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και η Τριτωνία πανηγύρισε την πρώτη νίκη της σεζόν και την Μινωική να έχει έντονα παράπονα από το διαιτητικό τρίο.

Οι συνθέσεις:

Τριτωνία (Χρήστος Καργιώτης): Χατζηδάκης, Φτυλάκης, Χατζησεβαστός, Κοκολάκης, Γιαλαμάς, Λαδιανός, Μάρκου, Πηρουνάκης, Κλινάκης, Μπαλόκας, Δημήτρης.

Μινωική (Μπάμπης Ντάγκινης): Στεφανάκης, Καστελλιανάκης, Καρούζος, Τσαμπουράκης, Ρεμιγιάκης, Σάλιακας, Πατσάκης (65' Κουρουγκιαβούρης Γ.), Ανδρεαδάκης (60' Σαραφαλντίν), Μαρκόπουλος, Χατζηδημητρίου, Ρουμελιώτης (65' Κουρουγκιαβούρης Μ.)