Πέμπτη, 18 Αυγούστου 2022

Αγχώθηκε αλλά παρέμεινε σε τροχιά τίτλου ο Ρωμανός, με πρωταγωνιστή τον Μεμοτσέλα!

Τετάρτη, 06 Απριλίου 2022 19:00 Γράφτηκε από

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από νωρίς, ο Ρωμανός βρήκε άμεση αντίδραση και με πρωταγωνιστή τον Νίκο Μεμοτσέλα, επικράτησε με δυσκολία με 4-3 του ΟΦΑ στην Ελιά, παραμένοντας σε απόσταση βολής από τον πρωτοπόρο ΑΟ Τυμπακίου.

Σε ένα παιχνίδι που ήταν «must win» για τους γηπεδούχους, ο ΟΦΑ ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ, αιφνιδιάζοντας το συγκρότημα του Άλκη Πλουσή, με τον Φρρόκου να σουτάρει από πολύ μακρινή απόσταση, την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι, έπειτα στον Πλευριτάκη και να καταλήγει στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ στο 9ο λεπτό!

Η απάντηση του Ρωμανού ήταν άμεση, με τον Μεμοτσέλα στο 13ο λεπτό με σουτ να νικάει τον Χατζιδάκη και να ισοφαρίζει, ενώ στιγμές αργότερα ήρθε και η ολική ανατροπή.

Κόρνερ από τα δεξιά για τον Ρωμανό, οι αμυντικοί του ΟΦΑ δεν καταφέρνουν να διώξουν, με τον Ανυφαντάκη με κοντινό σουτ να γυρίζει «τούμπα» το παιχνίδι στο 16ο λεπτό, διατηρώντας ζωντανές τις ελπίδες της ομάδας του για την κατάκτηση του τίτλου!

Έπειτα από την ανατροπή του σκορ για τους γηπεδούχους, ο ρυθμός του ματς έπεσε αισθητά, με τις μονομαχίες στον χώρο του κέντρου να επικρατούν, με τον ΟΦΑ να έχει μία καλή στιγμή με τον Φρρόκου για να ισοφαρίσει, ενώ ο Ρωμανός σπαταλούσε ευκαιρίες κυρίως με τον Μυλωνά, με το 2-1 να παραμένει και σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Ρωμανός πήρε αέρα δύο τερμάτων, εξασφαλίζοντας  σε μεγάλο βαθμό τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ο Μεμοτσέλα υποδέχθηκε την μπάλα μέσα στην περιοχή, και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Χατζιδάκη στο 48’, σκοράροντας το δεύτερο τέρμα του στην αναμέτρηση!

Το συγκρότημα του Δημήτρη Κόκκινου έψαχνε τον τρόπο να μπει ξανά στην αναμέτρηση, με τον Πλευριτάκη να αποσοβεί τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, με τον Ρωμανό να βρίσκει και τέταρτο τέρμα, με τον απόλυτο πρωταγωνιστή της σημερινής αναμέτρησης, Νίκο Μεμοτσέλα, να ολοκληρώνει το χατ - τρικ του!

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει οριστικά, ο ΟΦΑ είχε διαφορετική άποψη! Αρχικά ο Φρρόκου στο 88' μείωσε σε 4-2, ο Ταμπάκης με την συμπλήρωση των 90 λεπτών έκανε το 4-3 από κοντινή απόσταση, ενώ στιγμές αργότερα οι «πράσινοι» έχασαν και τετ-α-τετ για να ισοφαρίσουν, αλλά το 4-3 παρέμεινε και οι γηπεδούχοι πήραν μια σπουδαία νίκη, μένοντας σε τροχιά τίτλου.

Οι συνθέσεις:

Ρωμανός (Α. Πλουσής): Πλευριτάκης, Ταβλαδωράκης, Κουκάκης, Ρουμπάκης, Μαυρομάτης, Ανυφαντάκης, Γιακουμάκης, Μυλωνάς, Μόντι, Σεραφειμίδης, Μεμοτσέλα

ΟΦΑ (Δ. Κόκκινος): Χατζιδάκης, Τσατσάκης (75' Βισκαδουράκης), Μουρτζάκης, Καλεμάκης, Βερυκοκίδης (60' Μπονατσάκης), Κόκκινος, Κώστας (60' Ταμπάκης), Λουλάκης, Λαδιανός, Φρρόκου, Κουκσόβ