Σάββατο, 02 Ιουλίου 2022

Τα "θαλάσσωσε" στη Δαμάστα ο Ρωμανός και έχασε το πάνω χέρι για τον τίτλο!

Κυριακή, 03 Απριλίου 2022 18:09 Γράφτηκε από

Ο Ρωμανός έκανε ένα βήμα πίσω όσον αφορά τον τίτλο της Α1 ΕΠΣΗ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος με τη Δαμάστα εκτός έδρας με σκορ 3-3.

Η ομάδα του Άλκη Πλουσή "χτύπησε" στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, σκοράροντας δις με τους Μεμοτσέλα (15') και Μυλωνά (26') και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη της στην έδρα της Δαμάστας.

Παρόλα αυτά η Δαμάστα αρχικά μείωσε σε 1-2 με τον Κοσμά και ενώ βρέθηκε να αγωνίζεται με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μηλιαράκη, κατάφερε βγάζοντας εγωισμό και πείσμα όχι μόνο να ισοφαρίσει αλλά να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ με τους Τζουβάρα και Κλαπάκη. Το μόνο που κατάφερε ο Ρωμανός ήταν να ισοφαρίσει σε 3-3 το παιχνίδι με τον Μεμοτσέλα να σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς, όμως ο βαθμός της ισοπαλίας δεν μπορεί να αφήνει ικανοποιημένη την ομάδα της Ελιάς.

Στο 15' ο Μεμοτσέλα εκμεταλλεύτηκε την αναστάτωση της Δαμάστας και με σουτ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Στο 26' ο συνήθης ύποπτος, Γιώργος Μυλωνάς έδωσε αέρα δύο τερμάτων στον Ρωμανό γράφοντας με ωραίο πλασέ το 2-0.

Σε ένα καίριο σημείο του παιχνιδιού η Δαμάστα αντέδρασε και με τον Κοσμά να σουτάρει δυνατά έξω από την περιοχή μείωσε σε 2-1 πριν το ημίχρονο.

Στο 55' ο Μηλιαράκης άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες, όμως αυτό λειτούργησε θετικά για τη Δαμάστα η οποία κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Τζουβάρα για το 2-2 στο 70', ενώ ο Κλαπάκης "σκότωσε" τον Ρωμανό στο 80' με έξοχη ενέργεια για να φέρει τούμπα το ματς!

Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να ισοφαρίσουν σε 3-3 με κεφαλιά του Μεμοτσέλα στο 88', όμως αυτό δεν αρκεί για τον Ρωμανό που βρίσκεται πλέον ξανά στο κυνήγι του ΑΟ Τυμπακίου, όντας στο -1.

Δαμάστα (Φάνης Χαλκιαδάκης): Δανδάλης, Κουτσάκης, Απλαδάς, Μαρκάκης, Κουτσοποδιώτης, Κοσμάς, Αποστολάκης, Κλαμπάκης, Μπαντούνας, Μηλιαράκης, Τζουβάρας

Ρωμανός (Άλκης Πλουσής): Πλευριτάκης, Σεραφειμίδης, Μαυρομάτης, Ανυφαντάκης, Γιακουμάκης, Ταβλαδωράκης, Μόντι, Μυλωνάς, Μεμοτσέλα, Τριανταφύλλου, Ρουμπάκης