Τετάρτη, 29 Ιουνίου 2022

Νίκη προσπέρασης και κορυφή για τον Ρωμανό!

Σάββατο, 19 Φεβρουαρίου 2022 17:51 Γράφτηκε από τον

Νίκησε και πέρασε, έστω και προσωρινά στην κορυφή ο Ρωμανός

Μετά από μία εμφάνιση γεμάτη γκολ ο Ρωμανός επικράτησε με σκορ 6-0 των Δειλινών εντός έδρας και προσπέρασε τον ΑΟΤ, βρισκόμενος πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας, με παιχνίδι παραπάνω βέβαια από την ομάδα του Τυμπακίου.

Τα Δειλινά από την πλευρά τους αν και ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι και να πάρουν κάποιο βαθμό από την αναμέτρηση.

Στο 2’ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή και ήταν για τα Δειλινά μετά από πάσα του Μπέγκα και σουτ του Μιχελάκη, η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 9’ ο Κλίνης σημάδεψε το δοκάρι, αφού πρώτα πέρασε δύο αντιπάλους και τον τερματοφύλακα του Ρωμανού!

Στο 18’ παρ’ ότι τα Δειλινά είχαν τις ευκαιρίες μέχρι εκείνο το σημείο, ο Ρωμανός ήταν εκείνος που πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Ανυφαντάκη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά!

Σουτ του Μυλωνά στο 25’ η μπάλα θα φύγει άουτ.

Στο 38’ οι γηπεδούχοι έφτασαν και σε δεύτερο τέρμα με τον Σεραφειμίδη μετά από ωραίο συνδυασμό και τελείωμα του σκόρερ από θέση τετ-α-τετ.

Στο 41’ ο Μυλωνάς απείλησε και για τρίτο τέρμα, όμως η απευθείας εκτέλεση φάουλ που επιχείρηση απομακρύνθηκε εντυπωσιακά με τον Ροδουσάκη!

Δύο λεπτά αργότερα ο Μυλωνάς απείλησε εκ νέου με το στήθος (!), όμως η μπάλα έφυγε άουτ στην εντυπωσιακή προσπάθεια που επιχείρησε.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 2-0.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν το ίδιο δυνατά και έφτασαν και σε τρίτο τέρμα στο 55' με δυνατό διαγώνιο σουτ του Μυλωνά μέσα από την περιοχή!

Στο 63' ο Μυλωνάς κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του Παγωνάκη και το εκτέλεσε ο ίδιο εύστοχα για το 4-0 του Ρωμανού!

Στο 70' ο Κλίνης έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, η μπάλα πέρασε άουτ.

Στα τελευταία πέντε λεπτά ο Ρωμανός κατάφερε να ανεβάσει και άλλο τον δείκτη του σκορ καθώς πέτυχε δύο ακόμη τέρματα.

Αρχικά στο 85΄ο Μπαλτζάκης σκόραρε και έκανε το 5-0 με τους φιλοξενούμενους να φωνάζουν για επιθετικό φάουλ, ενώ στο 89' ο Μυλωνάς θα γυρίσει στον Ταβλαδωράκη, που θα τελειώσει την φάση με κεφαλιά - ψαράκι για το 6-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα!

Ρωμανός: Ρουμπάκης, Μπαλάφας, Σεραφειμίδης, Ανυφαντάκης (81' Μαυρίδης), Κουκάκης, Ταβλαδωράκης, Μυλωνάς, Χαλιλάι (76' Μπαλτζάκης), Μαυρομάτης, Ρουμπάκης (69' Παρτάλης), Δουζένης

ΠΑΟ Δειλινών: Ροδουσάκης, Μπέγκα, Κατσαμπρακάκης (61' Βαρούχας), Βιστάκης, Παγωνάκης (66' Κεφαλούκος), Νικητόπουλος (33’ λ.τρ. Δρακωνάκης), Κλίνης, Πασσάς, Λαυρεντίου (61' Καναβάκης), Μεντουδάκης, Μιχελάκης