Σάββατο, 22 Ιανουαρίου 2022

Μινωική - Ρωμανός 1-4: Τα «χρειάστηκε» αλλά τον... ξελάσπωσε ο Μυλωνάς

Σάββατο, 27 Νοεμβρίου 2021 17:03 Γράφτηκε από

O Ρωμανός αν και τα χρειάστηκε στο δεύτερο μέρος, επικράτησε της Μινωικής 4-1 στην Τύλισο για την 11η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Σκόρερ για την ομάδα του Άλκη Πλουσή μέσα σε ένα 4λεπτο οι Μυλωνάς (18') και Μεμοτσέλα (22'). Για την Μινωική η οποία είχε και δοκάρι με τον Μαρκόπουλο στις αρχές του δευτέρου μέρους, μείωσε στο 67' ο Ρουμελιώτης, όμως το γκολ αυτό δεν αρκούσε για να πάρει έστω ένα βαθμό, καθώς ο Μυλωνάς με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης διαμόρφωσε το τελικό 1-4, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ

Το παιχνίδι:

Μόλις στο 4' ο Πατσάκης δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το λάθος της άμυνας του Ρωμανού, καθώς το πλασέ κατέληξε πάνω στον Ρουμπάκη. Στο 18' ο Ρωμανός άνοιξε το σκορ. Ο Κώστας Μπαλάφας έδωσε κεφαλιά πάσα στον Μυλωνά ο οποίος με νέα κεφαλιά άνοιξε το σκορ, νικώντας τον Αμπατζή για το 0-1 του Ρωμανού.

Πριν προλάβει να συνέλθει από το σοκ του 1-0 η Μινωική δέχθηκε και δεύτερο τέρμα. Η άμυνα της Μπάρτσα έκανε το λάθος ο Μεμοτσέλα δεν το συγχώρησε καθώς περνώντας τον Αμπατζή έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του. Στο 25΄ο Ρωμανός σκόραρε ξανά όμως το γκολ του Ρουμπάκη ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Δύο λεπτά ο Μυλωνάς απείλησε ξανά όμως το σουτ του πέρασε λίγο άουτ από το δεξί δοκάρι του Αμπατζή.

Στο 34'΄ο Μαρκόπουλος επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ρουμπάκη. Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Μαρκόπουλος είδε το σουτ του να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 59' ο Μυλωνάς δοκίμασε το πόδι όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 63' ο Ρεμιγιάκης έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ρουμελιώτη πήρε την κεφαλιά, όμως αυτή δεν είχε ευτυχή κατάληξη. Στο 67' η Μινωική κατάφερε να μειώσει στο σκορ.

Ο Ρουμελιώτης μετά από σέντρα του Χατζηδημητρίου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2, ενώ λίγο αργότερα η Μινωική έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Πατσάκη να φέρει το ματς στα ίσια.

Στο 88'΄και ενώ το άγχος είχε χτυπήσει για τα καλά τους παίκτες του Ρωμανού, ο Ταβλαδωράκης εκμεταλλεύτηκε ένα νέο λάθος της άμυνας της Μινωικής, έβγαλε την ασίστ στον Μυλωνά, ο οποίος με πλασέ με το εξωτερικό έγραψε το 1-3.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μυλωνάς όντας ανενόχλητος μπήκε μέσα στην περιοχή και με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-4 για τον Ρωμανό, ολοκληρώνοντας παράλληλα και το προσωπικό του χατ-τρικ.

Μινωική (Μπάμπης Ντάγκινης): Αμπατζής, Ρεμιγιάκης, Καστελλιανάκης, Χατζηδημητρίου, Τσαμπουράκης, Σταυρουλάκης (46' Κουρουγκιαβούρης Μ.), Κορουγκιαβούρης Γ (66' Ψαρράς)., Ανδρεαδάκης, Πατσάκης, Ρουμελιώτης, Μαρκόπουλος

Ρωμανός (Άλκης Πλουσής): Ρουμπάκης Ι., Μπαλάφας, Ρουμπάκης Γ., Κουκάκης (73' Μαυρίδης), Ανυφαντάκης, Γιακουμάκης, Ταβλαδωράκης, Χαλιλάι, Μεμοτσέλα, Σεραφειμίδης (89' Δουζένης), Μυλωνάς