Κυριακή, 16 Ιανουαρίου 2022

«Καθάρισε» απ' το πρώτο μέρος το ντέρμπι ο ΠΑΝΟΜ, 2-0 την Χερσόνησο

Σάββατο, 20 Νοεμβρίου 2021 17:00 Γράφτηκε από

Ο ΠΑΝΟΜ ήταν ο νικητής του ντέρμπι, επικρατώντας της Χερσονήσου στα Μάλια με 2-0 για την 10η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Η ομάδα του Γιώργου Βλαχάκη σκόραρε και τα δύο τέρματα της στο πρώτο ημίχρονο και κάνοντας διαχείριση στο δεύτερο, πήρε τη νίκη στο ντέρμπι Χερσονήσου.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα των Μαλίων έφτασε τους 23 πόντους στο πρωτάθλημα έπειτα από 10 αγώνες και βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η Χερσόνησος του Ζαχαρία Νοικοκυράκη, είχε την υπεροχή, ωστόσο αυτή ήταν ανούσια, καθώς ο ΠΑΝΟΜ στις όποιες ευκαιρίες που είχε στην αναμέτρηση, κατάφερε να βρει δύο τέρματα και να κατακτήσει τους 3 βαθμούς της νίκη.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο 10λεπτο ο Δρίτσας με σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους για το 1-0.

Η Χερσόνησος προσπάθησε να δώσει άμεσα απάντηση, ωστόσο ο ΠΑΝΟΜ ήταν εκείνος που βρήκε ένα δεύτερο με τον Νίκολι να νικά τον Ψαρουλάκη και με κεφαλιά να γράφει το 2-0 στο 40'.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν απειλήσει με τον Φρόκου την εστία του Μήτρου στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι "κίτρινοι" έψαξαν και ένα τρίτο τέρμα, το οποίο όμως δεν βρήκαν σε τρεις ευκαιρίες με τους Καλαίτζάκη και Διαμαντάκη.

Η Χερσόνησος από την άλλη προσπάθησε να βρει το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι, κάτι τέτοιο όμως δεν έγινε με αποτέλεσμα το 2-0 να είναι το τελικό σκορ.

ΠΑΝΟΜ: Μήτρου, Μπορμπουδάκης (75 Πετσαλάκης), Παρθενιάδης,Μαυρίδης Διαμαντάκης, Κατσούλης (46 Δαριβιανάκης), Καπετανάκης, Νίκολι, Δρίτσας (75 Κολάι) , Συσκάκης (70 Παπαδάκης) Καλαιτζάκης

Χερσόνησος: Ψαρουλάκης, Λαγουδάκος, Τσούπι,Μουντράκης Χατζηνικολάκης, Γκούρο (60 Ξυλούρης)),Φρόκου, Χιλά, Αργυρός (80 Κριτσωτάκης), Γκούρο Ε (80 Πεγκι), Χαλκιαδάκης