Παρασκευή, 22 Οκτωβρίου 2021

Με το «δεξί» στο πρωτάθλημα ο ΟΦΑ, 4-1 τη Δαμάστα

Κυριακή, 26 Σεπτεμβρίου 2021 19:06 Γράφτηκε από

Με πρωταγωνιστές τους Φραγκιαδάκη και Φροκου, ο ΟΦΑ ξεκίνησε εκπληκτικά το πρωτάθλημα νικώντας με 4-1 την Δαμάστα!

Η πρώτη σημαντική φάση του ματς ήταν για την Δαμαστα με τον Κλαπακη στο πρώτο δεκαλεπτο, του οποίου το πλασε απο κοντά αποσόβησε ο Καράλης.

Στο 18ο λεπτο, ο Φροκου σέντραρε από τα αριστερά, με τον Φραγκιαδάκη να πλασάρει από κοντά και να κάνει το 1-0 στο ντεμπούτο του με τα «πράσινα».

Στο 25ο λεπτο, ο Λουλάκης εκτέλεσε το κόρνερ, με τον Φραγκιαδάκη στο δεύτερο δοκάρι να πιάνει την κεφάλια και να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας του.

Ο Φρόκου έχασε τεράστια ευκαιρία στο 30’ να ανεβάσει το σκορ, ενώ δυο ακόμα ευκαιρίες του ίδιου παίκτη δεν βρήκαν στόχο με τον Φάνη Χαλκιαδάκη να ανακατεύει την τράπουλα ώστε να ισορροπήσει το παιχνίδι περνώντας στο ματς τον Νεκτάριο Τζουβάρα πριν την λήξη του ημιχρόνου, ο οποίος στο 45’ απείλησε με σουτ εκτός περιοχής που μπλόκαρε ο Καράλης.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Κλαπακης έστειλε από κοντά την μπαλα αουτ, και στιγμές αργότερα ο Φροκου υποδέχτηκε την μπαλα από τα αριστερά, σύγκλινε και έστειλε την μπαλα στην απέναντι γωνια για το 3-0!

Στην συνέχεια επικράτησε ο αέρας, με τις φασεις να λιγοστεύουν σημαντικά και τις οποίες προσπάθειες να αποσοβούν οι δυο άμυνες μέχρι το 75’, όπου ο Κλαπάκης με πλασέ από κοντά μείωσε σε 3-1.

Την τελευταία λέξη του παιχνιδιού είπε ο Κώστας, ο οποίος μετά την σέντρα του Μουρτζάκη με κεφάλια έκανε το 4-1 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη του Αρκαλοχωρίου.

ΟΦΑ: Καράλης, Τσατσάκης, Μουρτζάκης, Βερυκοκίδης (46’ Ελευθερίου) Παπουτσιδακης, Κόκκινος, Φρόκου (80’ Βισκαδουράκης), Κουκσόφ (57’ λ.τ Μπονατσάκης), Αουίντα (69’ Κώστας), Λουλάκης, Φραγκιαδάκης

Δαμάστα: Νεοκοσμίδης, Καραξής, Κουτσάκης, Πεταλακης, Απλαδας, Κουτσοποδιωτης, Μαρκακης, Κλαπακης (89’ Γαργανουρακης) , Κωτούλας (35’ Τζουβάρας), Γωνιανακης (57’ Ψωμάς) , Ζερο(46’ Μπαντούνας)