Σάββατο, 25 Ιουνίου 2022

Όπως και στον πρώτο γύρο οι Μοίρες, 3-1 τον ΟΦΑ!

Κυριακή, 27 Μαρτίου 2022 18:05 Γράφτηκε από

Δεύτερη νίκη στην σειρά κατάφεραν να πάρουν οι Μοίρες, με τους Μεσαρίτες να κερδίζουν με 3-1 τον ΟΦΑ στους Βόρρους, για την 26η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Σε μία αναμέτρηση χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον μιας και η παραμονή είναι εξασφαλισμένη και για τις δύο πλευρές, τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης δεν περιείχαν κάτι ιδιαίτερο, με τις δύο εστίες να μην απειλούνται ιδιαίτερα.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν με Φρόκου, Κουκσόβ και Ταμπάκη χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία, ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν και εκείνοι κυρίως με στημένες φάσεις στην περιοχή του Χατζιδάκη χωρίς όμως να δημιουργήσουν προβλήματα.

Στο 38ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Πηρουνάκη, με τον Μασέλη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να νικάει τον Χατζιδάκη, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του Γιώργου Φινοκαλιώτη!

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, οι Μοίρες βρήκαν και δεύτερο τέρμα. Λάθος στην άμυνα των «πράσινων», με τον Πηρουνάκη να εκμεταλλεύεται την αδράνεια και να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του, μόλις στο 55ο λεπτό.

Το γκολ αυτό φαίνεται πως αφύπνισε το συγκρότημα του Δημήτρη Κόκκινου, καθώς στο 70΄ κατάφερε να μειώσει στο σκορ, έπειτα από συνδυασμό των δύο αλλαγών του. Ο Μπονατσάκης σέντραρε, ο Κώστας ήταν στο κατάλληλο σημείο και νίκησε τον Λιουδάκη από κοντά για το 2-1!

Έχοντας ως δεδομένο ότι ο ΟΦΑ θα πιέσει για την ισοφάριση χάνοντας ευκαιρίες με Ταμπάκη και Φρόκου, οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν, και βρήκαν και τρίτο τέρμα άμεσα, με τον Γκίνη να δίνει ξανά αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του στο 74’!

Το τελευταίο τέταρτο δεν άλλαξε κάτι στην τελική έκβαση της αναμέτρησης, με τις Μοίρες να επικρατούν του ΟΦΑ ξανά με σκορ 3-1, όπως και στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου.

Οι συνθέσεις:

Μοίρες (Γ. Φινοκαλιώτης): Λιουδάκης, Καργάκης Α., Ιερωνυμάκης, Τραορέ, Πολυμερίδης Ι., Πολυμερίδης Χρ., Γκίνη, Κλινάκης, Πηρουνάκης, Κυριακάκης, Μασέλης

ΟΦΑ (Δ. Κόκκινος): Χατζιδάκης, Τσατσάκης, Μουρτζάκης (65' Μπονατσάκης), Καλεμάκης (80' Πετράκης), Φραγκιαδάκης, Κόκκινος, Ταμπάκης, Λουλάκης, Λαδιανός (65' Κώστας), Φρρόκου, Κουκσόβ (65' λ.τ. Γκιόκα, 73' Βισκαδουράκης)