Πέμπτη, 30 Ιουνίου 2022

Έφυγαν με το διπλό από τη Δαμάστα οι Μοίρες (0-2)

Κυριακή, 20 Μαρτίου 2022 18:05 Γράφτηκε από

Οι Μοίρες πήραν σημαντικό διπλό στην έδρα της Δαμάστας, επικρατώντας με 2-0 στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΗ.

Χωρίς ευκαιρίες στο πρώτο μέρος το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να προσπαθουν να κρατήσουν ακέραια τα μετόπισθεν κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα η επίθεση να έρθει σε δεύτερο ρόλο στην αναμέτρηση.

Παρόλα αυτά οι Μοίρες κατάφεραν να πετύχουν γκολ με τον Γκίνη (49') στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, η Δαμάστα προσπάθησε να συνέλθει ώστε να φτάσει στην ισοφάριση, πήρε τα ρίσκα της και εν τέλει το πλήρωσε, καθώς ο Τραορέ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γκίνη έκανε το 2-0 με την συμπλήρωση 69 λεπτών παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για πέναλτι πάνω στον Κλαπάκη στο 42' με τον Μπαλίδη να μην δίνει κάτι στη φάση αυτή.

Τελευταίο σφύριγμα με τις Μοίρες να παίρνουν τη νίκη η οποία τους έφερε στην 7η θέση και στους 33 βαθμούς, πάνω από τις Ασίτες οι οποίες δεν αγωνίστηκαν αυτό το Σ/Κ κόντρα στη Μινωική λόγω κρουσμάτων.

Η Δαμάστα έμεινε στην 6η θέση ωστόσο είδε την ΑΕΜ να την πλησιάζει στο -5.

Δαμάστα (Φάνης Χαλκιαδάκης): Ανυφαντάκης, Απλαδάς, Σερλιδάκης, Κοκορέλιας, Μαρκάκης, Κουτσοποδιώτης, Κοσμάς (75’ Τζουβάρας), Αποστολάκης (78’ Καραξής), Κλαπάκης, Μπαντούνας, Μηλιαράκης (70’ Ψωμάς λ.τ.) .

Μοίρες (Γιώργος Φινοκαλιώτης): Λιουδάκης, Τραορέ, Ιερωνυμάκης (46’ Οικονομάκης), Γκίνη, Σφυριδάκης Μ. (60’ Κλινάκης) , Πολυμερίδης Χ., Πολυμερίδης Ι., Μασέλης, Πιρουνάκης (70’ Χατζάκης), Καργάκης Α., Καργάκης Σ.