Μοίρες - Μινωική 1-1: Αλληλοεξουδετερώθηκαν στο Τυμπάκι

Κυριακή, 13 Μαρτίου 2022 17:23 Γράφτηκε από

Μοίρες και Μινωική μοιράστηκαν από ένα βαθμό για την 24η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Παιχνίδι κέντρου σε γενικές γραμμές και κατοχής με τις δύο ομάδες να επιδιώκουν να απειλήσουν από στημένες φάσεις, παρόλα αυτά κατάφεραν σε real play να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο Μιχάλης Κουρουγκιαβούρης ήταν αυτός που σκόραρε για το 1-0 της Μινωικής εκμεταλλευόμενος την ασταθή απόκρουση του Λιουδάκη σε σουτ του Δημήτρη Ανδρεαδάκη στο 13'.

Στην συνέχεια ο ίδιος παίκτης απώλεσε μεγάλη ευκαιρία να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην Μινωική για το 2-0, με την φάση αυτή να ξυπνά τους παίκτες του Γιώργου Φινοκαλιώτη.

Έπειτα από ένα πεντάλεπτο που σπατάλησε σημαντικές ευκαιρίες με τους Καργάκη και Μυφτάρι, ο Στέλιος Καργάκης σε συνθήκες αντεπίθεσης πέρασε τους προσωπικούς του αντιπάλους και με πλασέ νίκησε τον Αμπατζή για να φέρει το ματς στα ίσα.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά, οι αλλαγές των δύο προπονητών, δεν έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα, παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι είχαν ένα σουτ του Κλινάκη που κόντραρε και πέρασε δίπλα από την εστία στο 60', ενώ ο νεοεισελθών Σταυρουλάκης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λιουδάκη, ο οποίος κράτησε το 1-1.

Στα τελευταία λεπτά και συγκεκριμένα στο 82' ο Καργάκης έπεσε μέσα στην περιοχή, όμως ο Βασάκης δεν συγκινήθηκε και είπε να συνεχιστεί το ματς, γεγονός που προκάλεσε χλιαρές διαμαρτυρίες από την πλευρά των γηπεδούχων.

Τελικό σφύριγμα, με το σκορ 1-1 για τις δύο ομάδες στο Τυμπάκι.

Μινωική (Μπάμπης Ντάγκινης): Αμπατζής, Χατζηδημητρίου (75' Κουρουγκιαβούρης Γ.), Τσαμπουράκης, Ψαρράς, Καστελλιανάκης, Μαρκόπουλος (85' Τρουλλινός(, Κλίνης (60' Σταυρουλάκης), Ανδρεαδάκης Δ. (60 'λ.τ Μπάλλας), Ανδρεαδάκης Κ., Ρουμελιώτης, Κουρουγκιαβούρης Μ.

Μοίρες (Γιώργος Φινοκαλιώτης):  Λιουδάκης, Τραορέ, Πολυμερίδης Χ , Σφυριδάκης (72' Μασέλης), Πηρουνάκης (80' Ιερωνυμάκης), Καργάκης Α., Καργάκης Σ., Κλινάκης, Μυφτάρι, Πολυμερίδης Ι. (55' Κυριακάκης), Χατζάκης (55' Φραγκιαδάκης)