Κυριακή, 26 Ιουνίου 2022

Τρία στα τρία για την Μινωική στο σπίτι της - Νίκησε και τις Ασίτες με ανατροπή!

Τετάρτη, 13 Απριλίου 2022 19:24 Γράφτηκε από τον

Ένα ακόμη τρίποντο στο γήπεδο της για την Μινωική

Εννέα βαθμούς σε τρία παιχνίδια στην φυσική της έδρα έχει πανηγυρίσει η Μινωική μετά και τη νέα εντός έδρας επικράτηση με σκορ 5-1 κόντρα στις Ασίτες.

Παρ' ότι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γύρισαν το ματς και στην συνέχεια έδωσαν και διαστάσεις στη νίκη τους.

Μόλις στο 6’ μετά από σέντρα του Κοζορώνη Δ., ο Ανδρεαδάκης προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα αλλά την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του και έτσι οι Ασίτες άνοιξαν το σκορ, 0-1!

Δύο λεπτά αργότερα ο Ψαρράς έκανε φοβερή μπαλιά στον Σταυρουλάκη, ο οποίος βγήκε στην πλάτη της άμυνας των Ασιτών, πέρασε και τον Γκόγκο και έκανε το 1-1!

Η Μινωική δεν έμεινε εκεί και με τον ίδιο παίκτη στο 15’ έκανε την ανατροπή σε 2-1!

Στο 17’ η μπάλα έφτασε στον Γιαννακόπουλο, ο οποίος έκανε το σουτ εξ’ επαφής με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Αμπατζή!

Έξι λεπτά μετά ο Σταυρουλάκης απείλησε και πάλι από πλάγια θέση, όμως το πλασέ του ήταν άστοχο και το 2-1 παρέμεινε.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού ο Κουρουγκιαβούρης έκανε το σουτ με την μπάλα να φεύγει έξω.

Στο 34’ ο Μαρκόπουλος εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ για την Μινωική με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι του Γκόγκου.

Τρία λεπτά μετά ο Κοτζαδάκης βάζει ένα φανταστικό τέρμα, αλλά το γκολ δεν θα μετρήσει καθώς ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ!

Στο 42’ μετά από κόρνερ του Μαρκόπουλου ο Καστελλιανάκης με προβολή στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 3-1 για την Μινωική!

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους με το 3-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στην αρχή της επανάληψης οι γηπεδούχοι μπήκαν το ίδιο δυνατά και μετά από πολύ όμορφη ενέργεια του Σταυρουλάκη, ο Κουρουγκιαβούρης Μ. έκανε το 4-1 για την Μινωική!

Με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού είδαμε μία καρμπόν φάση για την Μινωική με τον Σταυρουλάκη να γυρίζει και πάλι στον Κουρουγκιαβούρη αλλά εκείνος αστόχησε αυτή την φορά με το 4-1 να παραμένει.

Στο 66' η Μινωική είχε δοκάρι με τον Κουρουγκιαβούρη Γ. να γυρίζει, τον Κοπιδάκη να προσπαθεί να διώξει και να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της ομάδας του!

Στο 70' η Μινωική σκόραρε με τον Κλίνη αλλά υπήρξε οφσάιντ και έτσι το γκολ δεν μέτρησε.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σταυρουλάκης βγήκε σε θέση τετ-α-τετ αλλά νικήθηκε από τον Γκόγκο.

Οι Ασίτες απείλησαν μετά από ώρα στο 82' με τον Κοτζαδάκη, όμως του είπε όχι ο Στεφανάκης.

Ο Περογαμβράκης προσπάθησε να απειλήσει στο 90' αλλά δεν τα κατάφερε για τις Ασίτες, ενώ το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Ανδρεαδάκης στο τέλος της αναμέτρησης!

Μινωική: Αμπατζής (74' Στεφανάκης), Ανδρεαδάκης Πότης, Σταυρουλάκης (74' Ρουμελιώτης), Ψαράς, Κουρουγκιαβούρης Μ. (64' Μπάλας), Μαρκόπουλος, Πατσάκης (64' Μαγάκης), Φραγκούλης, Κλίνης (74' Λεμονάκης), Κουρουγκιαβούρης Γ., Καστελλιανάκης

Ασίτες: Γκόγκος (84' Πιπεράκης), Κοζορώνης Δ., Γιαννακόπουλος (27’ λ.τρ. Μανουσάκης), Κοπιδάκης Ζ (84' Κοπιδάκης Γ.), Κοτζαδάκης, Περογαμβράκης, Λιανδράκης (64' Νικολακάκης), Σταματάκης, Ρουμπάκης Κ., Ρουμπάκης, Δαργαντής (46' Αναστασάκης)