Πέμπτη, 19 Μαϊος 2022

Απέδρασε με Κωτούλα από το Βενεράτο η Δαμάστα, 1-0 τη μαχητική Μινωική!

Σάββατο, 18 Δεκεμβρίου 2021 16:57 Γράφτηκε από

Η Δαμάστα αν και δέχθηκε μεγάλη πίεση από τη Μινωική κατάφερε να φύγει με το διπλό από το Βενεράτο με 1-0 για τη 14η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Σκόρερ για τους νικητές ο Απόστολος Κωτούλας, οποίος αξιοποίησε την ασίστ του Κλαπάκη και έγραψε το 1-0 στο 18'.

Ο σκόρερ της Δαμάστα είχε και δοκάρι στο 32ο λεπτό για να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όμως η προβολή που έκανε πάνω στη μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι τουν Στεφανάκη.

Η μαχητική για ένα ακόμη ματς Μινωική απώλεσε τεράστιες ευκαιρίες κυρίως με τον Ανδρεαδάκη, ο οποίος δεν εκτέλεσε εύστοχα από ευνοϊκή θέση.

Τo τελικό σφύριγμα του Πατεμτζή ανέδειξε νικήτρια την φιλοξενούμενη ομάδα, η οποία με το τρίποντο αυτό ανέβηκε προσωρινά στη πρώτη πεντάδα.

Ούτε τώρα νίκη εντός έδρας για τη Μινωική η οποία παρέμεινε στην 11η θέση με 13 βαθμούς

Το φιλμ του αγώνα:

1' Σέντρα στο ματς με τη Μινωική να έχει τη μπάλα.

6' O Δανδάλης μπλοκάρει με ευκολία το σουτ του Ανδρεαδάκη.

8' Aπευθείας εκτέλεση φάουλ Απλαδά, η μπάλα λίγο έξω από αριστερό δοκάρι του Στεφανάκη.

13' Ο Μπαντούνας βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για να σκοράρει, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν απογοητευτικό.

15' Σουτ του Κωτούλα λίγο έξω από την περιοχή, περνά λίγο άουτ.

18' Γκολ για την Δαμάστα με τον Κωτούλα, 0-1! Ο σέντερ φορ της Δαμάστας αξιοποίησε την ασίστ του Κλαπάκη και νίκησε τον Στεφανάκη στο μεταξύ τους τετ-α-τετ για το 1-0 των "μπλε".

20' Δυνατό σουτ του Κλαπάκη απέκρουσε με δυσκολία ο Στεφανάκης.

23' Εκτέλεση φάουλ του Μαρκόπουλου και επέμβαση του Δανδάλη, το 0-1 παραμένει στο Βενεράτο.

32΄' Δοκάρι για τη Δαμάστα με τον Κωτούλα! Ο Μπαντούνας έβγαλε μία σέντρα από δεξιά, ο Κωτούλας κινήθηκε στην πορεία της μπάλας και με προβολή την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι του Στεφανάκη.

33' Ο Μαρκόπουλος έστρωσε στον Ανδρεαδάκη το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής ψηλά άουτ.

38' Κεφαλιά του Μαγάκη απέκρουσε ο Δανδάλης και στην επαναφορά το σουτ Ανδρεαδάκη λίγο πάνω από το δοκάρι.

40' Νέα ευκαιρία για την Μινωική έπειτα από φάουλ Ανδρεαδάκη έδιωξε με γροθιές ο Δανδάλης, στην επαναφορά σουτ του Ψαρρά μέσ' από την περιοχή απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

43' Νέα εξαιρετική πάσα του Κλαπάκη με αποδέκτη τον Κωτούλα, αυτή τη φορά ο Στεφανάκης έκλεισε το οπτικό πεδίο του επιθετικού της Δαμάστας, ο οποίος δεν μπόρεσε να σκοράρει.

45' Ημίχρονο στο Βενεράτο, στο 0-1 για τη Δαμάστα.

55' Καλύτερη ομάδα οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, έχοντας δύο υποψίες φάσεων.

70' Δυνατό σουτ του Μαρκόπουλο από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε ο Δανδάλης.

76' Τετ-α-τετ του Μπαντούνα με τον Στεφανάκη, ο τερματοφύλακας της Μινωικής τον κέρδισε και κράτησε την ομάδα του στην διεκδίκηση του ματς.

77' Τετ-α-τετ τώρα στην άλλη άκρη του γηπέδου, με τον Ανδρεαδάκη να κάνει απογοητευτικό τελείωμα απέναντι από τον Δανδάλη.

Τέλος στο ματς.

Μινωική (Μπάμπης Ντάγκινης): Στεφανάκης, Καστελλιανάκης, Χατζηδημητρίου, Τσαμπουράκης, Ρεμιγιάκης, Μαρκόπουλος, Μαγάκης (68' Ρουμελιώτης), Ανδρεαδάκης, Ψαρράς (60' Σταυρουλάκης), Αστυρακάκης (46' Πατσάκης), Σαραφαλντίν

Δαμάστα (Φάνης Χαλκιαδάκης): Δανδάλης, Κουτσάκης, Απλαδάς, Μαρκάκης, Πεταλάκης, Αποστολάκης, Κουτσοποδιώτης (80' Λαμπράκης), Καραξής (73' Ψωμάς, 90' Τριγώνης), Μπαντούνας (80' Κοσμάς), Κωτούλας, Κλαπάκης