Πέμπτη, 18 Αυγούστου 2022

Ο Παπαδάκης «έριξε» από την κορυφή τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι των Μαλίων!

Κυριακή, 07 Νοεμβρίου 2021 17:24 Γράφτηκε από τον

Πραγματικό ντέρμπι έγινε στα Μάλια, με ΠΑΝΟΜ και ΠΑΟΚ να μένουν στο 1-1 και να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις για την 8η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ!

Έντονα παράπονα για την διαιτησία από τους Κρουσανιώτες σε πολλές φάσεις του παιχνιδιού, με αποκορύφωμα την ανατροπή του Μπαμπουλάκη στο 45΄.

Το παιχνίδι είχε από τα πρώτα λεπτά τον ρυθμό ενός ντέρμπι, με τις μονομαχίες ειδικότερα στον χώρο του κέντρου να είναι αρκετές αλλά τα πρώτα είκοσι λεπτά πέρασαν χωρίς κάποια φάση στα δύο τέρματα.

Η πρώτη απειλή του παιχνιδιού ήρθε στο 22ο λεπτό, από πλευράς ΠΑΟΚ. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν, αλλά τελικά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο βοηθός διαιτητή υπέδειξε οφσάιντ στην αρχή της φάσης, κρατώντας το σκορ στο 0-0.

Τα Μάλια απάντησαν άμεσα, καθώς στο 25ο λεπτό έχασαν τεράστια ευκαιρία. Οι κιτρινόμαυροι συνεργάστηκαν ωραία, ο Καλαϊτζάκης βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, αλλά αστόχησε σχεδόν σε κενό τέρμα, μην καταφέρνοντας να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του!

Η τελευταία σημαντική φάση του ημιχρόνου, άνηκε στο συγκρότημα του Μάριου Σηφάκη, το οποίο είχε μια ελαφριά υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο. Ο Μαραθιανός εντός περιοχής σούταρε, η μπάλα πήγε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο ίδιος ποδοσφαιριστής δεν κατάφερε να νικήσει τον Κανετάκη, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να οδηγηθούν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ!

Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ διαμαρτύρεται έντονα για πέναλτι σε φάση πάνω στον Μπαμπουλάκη, με τον διαιτητή πάντως να έχει άλλη άποψη και να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι!

Ονειρικό το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο, με το συγκρότημα του Μάριου Σηφάκη να καταφέρνει στο 49’ να ανοίξει το σκορ! Ο Ανωγειανάκης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπαμπουλάκης βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή, και με σουτ εκτέλεσε τον Κανετάκη για να δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους!

Το δεύτερο ημίχρονο κυλούσε με τον ΠΑΝΟΜ να μην μπορεί να διασπάσει την άμυνα του ΠΑΟΚ, ενώ η ομάδα του Μάριου Σηφάκη προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί τα όποια κενά στην άμυνα των γηπεδούχων χωρίς όμως να έχει το επιθυμητό αποτέλεσμα, καθώς ο Κενδριστάκης αστόχησε δύο φορές από θέση τετ – α – τετ!

Η είσοδος του Βασίλη Παπαδάκη έδωσε άλλη ώθηση στους παίκτες του Γιώργου Βλαχάκη, οι οποίοι πλέον προσπαθούσαν πιο ζεστά να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα.

Με την συμπλήρωση των 90 λεπτών, ο Συσκάκης που είχε περάσει ως αλλαγή βρέθηκε στην περιοχή και ανατράπηκε από τους αμυντικούς του Κρουσώνα, με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι, με τους ανθρώπους του ΠΑΟΚ να διαμαρτύρονται για την απόφαση αυτή.

Ο Βασίλης Παπαδάκης ανέλαβε την εκτέλεση και σκόραρε, «πληγώνοντας» με αυτόν τον τρόπο την παλιά του ομάδα, χάρισε όμως έναν πολύτιμο βαθμό στον ΠΑΝΟΜ που στοχεύει ψηλά στο φετινό πρωτάθλημα.

Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι άλλο, με τις δύο ομάδες να παίρνουν από ένα βαθμό και τον ΠΑΟΚ μετά από αρκετές αγωνιστικές να μην βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας!

ΠΑΝΟΜ (Γ. Βλαχάκης): Κανετάκης, Τζανάκης, Πετσαλάκης (85' Συσκάκης), Μαυρίδης (74' Τζιράκης), Διαμαντάκης, Κατσούλης, Καπετανάκης, Καλαϊτζάκης (70’ Παπαδάκης), Νικόλλι (70’ Δρίτσας) Καουκάκης, Περογαμβράκης.

ΠΑΟΚ (Μ. Σηφάκης): Γεωργίου, Σακλαμάκης Σ., Μπαμπουλάκης, Ξήρος, Πήλιος, Παπαδιός, Μαγάκης, Σκούφος, Ανωγειανάκης (61' Σακλαμάκης Π.), Μαραθιανός, Κενδριστάκης (85' Νόκου)