Παρασκευή, 22 Οκτωβρίου 2021

Δειλινά - Χερσόνησος 3-1: Συνδύασε με νίκη την ιστορική επιστροφή στην Α1 ΕΠΣΗ ο ΠΑΟ!

Σάββατο, 25 Σεπτεμβρίου 2021 21:15 Γράφτηκε από

Με νίκη επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία της ΕΠΣΗ ο ΠΑΟ Δειλινών, ο οποίος επικράτησε 3-1 της αποδεκατισμένης Χερσονήσου στο Λίντο.

Η ομάδα του Μάνου Μιχελάκη που αγωνιστηκε ως βασικός στην αναμέτρηση αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στην Χερσόνησο, η οποία ξεκίνησε την αναμέτρηση και την ολοκλήρωσε με 9 (!) παίκτες, λόγω λειψανδρίας καθώς οι Μπεκιάη και Χαλκιαδάκης δεν είχαν δικαίωμα συμμετοχής, ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και με τρία γκολ από το 55' έως το 75' έκαμψε την αντίσταση της ομάδα του Ζαχαρία Νοικοκυράκη.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τα Δειλινά λόγω και της αριθμητικής υπεροχής απείλησε ουκ ολίγες φορές την εστία του Χαιρέτη, με κύριους δράστες τους Ορφανό και Κεφαλούκο.

Μάλιστα ο Ορφανός σκόραρε για τα Δειλινά στο 37', ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε καθώς σημειώθηκε σε θέση οφσάιντ.

Η Χερσόνησος παρά το αριθμητικό μειονέκτημα λίγο έλειψε να πάρει κεφάλι στο σκορ όταν ο Γκούρο από θέση τετ-α-τετ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κοκκινάκη.

Περίπου 10 λεπτά μετά το σφύριγμα της επανάληψης ο Μεντουδάκης μετά από κόρνερ του Κεφαλούκου, άνοιξε το σκορ για τα Δειλινά, που δεν σταμάτησαν να δημιουργούν φάσεις προς την εστία του αντιπάλου του και με σουτ του Χουρίδη εκτός περιοχής διπλασίασαν τα τέρματα τους στην αναμέτρηση στο 70ο λεπτό.

Με τον ίδιο τρόπο ο Ορφανός έφτασε τον δείκτη του σκορ 3-0 επτά λεπτά αργότερα, παίρνοντας το αίμα του πίσω για το ακυρωθέν γκολ, ενώ το μόνο που κατάφερε να πετύχει η Χερσόνησος είναι να σημειώσει το γκολ της τιμής με τον Χατζηνικολάκη προς το τέλος του ματς.

ΠΑΟ Δειλινών (Μάνος Μιχελάκης): Κοκκινάκης, Αδαμάκης (66' Xουρίδης), Χεράκης, Βιστάκης, Μπλεντάρ (83' Ζησημόπουλος), Πασσάς, Ορφανός (83' Κούκος), Κούκος (89' Αγγελιδάκης), Μιχελάκης, Κεφαλούκος (88' Χαραπάς), Μεντουδάκης

Χερσόνησος (Ζαχαρίας Νοικοκυράκης): Χαιρέτης, Λαγουδάκος, Γκούρο, Μουντράκης, Ντελόρ, Χατζηνικολάκης, Φρόκου, Γωνιανάκης,  Θεοδωράκης