Σάββατο, 23 Οκτωβρίου 2021

Με πέναλτι στο φινάλε... έ«Χ»ασε την νίκη μέσα από τα χέρια της η Δαμάστα!

Κυριακή, 30 Μαϊος 2021 18:56 Γράφτηκε από

Αν και εμφανίστηκε εξαιρετική η Δαμάστα δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο μένοντας στο ισόπαλο 2-2 κόντρα στην ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ για την 14η αγωνιστική της Γ' Εθνικής κατηγορίας.

Το τελικό αποτέλεσμα αφήνει πικρία στην ομάδα του Μαλεβιζίου, καθώς η νίκη στερήθηκε από δύο πέναλτι παρά το γεγονός πως το σύνολο του Γιάννη Χατζησεβαστού ήταν ανώτερο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι φωνάζουν για το δεύτερο πέναλτι θεωρώντας την απόφαση του διαητητή να δείξει την άσπρη βούλα, υπερβολική.

Τα γκολ της Δαμάστας τα πέτυχαν οι Στακάκης και Παπανδρεόυ, ενώ από πλευράς ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ απάντησαν οι Κόλα και Τσίτας.

Δύο καλές στιγμές για την Δαμάστα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών. Στο 5ο λεπτό ο Στακάκης σούταρε από καλή θέση αλλά ο Βλαχάκης ήταν σε ετοιμότητα, ενώ στο 9' και πάλι ο τερματοφύλακας του ΣΥΝΚΑ απέκρουσε την όμορφη κεφαλιά του Μπαμπουλάκη.

Με την συμπλήρωση 11' λεπτών, σουτ του Μάστορα από πλάγια θέση έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Η Δαμάστα έψαχνε πολύ το γκολ που θα την έφερνε κοντά στην μεγάλη νίκη και στο 23ο λεπτό η σέντρα-σουτ του Αποστολάκη έβαλε δύσκολα στον Βλαχάκη που όμως μπλόκαρε.

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία με το συρτό σουτ του Στακάκη να βρίσκει στο δοκάρι της εστίας της ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ.

Το παιχνίδι είχε ανάψει με την μπάλα να είναι πάνω κάτω και σε μικρό διάστημα να χάνονται μεγάλες ευκαιρίες. Στο 35' ο Κόλα από πλευράς φιλοξενούμενων σούταρε με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Στην συνέχεια στο 36' και το 38' ο Κεφαλούκος και ο Στακάκης δεν κατάφεραν να σκοράρουν με τις φάσεις τους να είναι επικίνδυνες για την εστία του Βλαχάκη.

Ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου στο 44ο λεπτό η Δαμάστα βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα. Ο Στακάκης με προσωπική ενέργεια και ωραίο πλασέ έγραψε το 1-0.

Πρώτη στιγμή στο δεύτερο μέρος ήταν για την ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ με το πανέμορφο σουτ του Κόλα που έφυγε μόλις άουτ.

Η ομάδα των Χανίων με την συμπλήρωση 50' λεπτών έφτασε στην ισοφάριση με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κόλα να κάνει το 1-1.

Ο Στακάκης στο 53' και το 60' έκανε δύο σουτ όμως και τα δύο βρήκαν σε ετοιμότητα τον Βλαχάκη.

Η Δαμάστα πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ με την συμπλήρωση 72' λεπτών χάρης στο μακρινό πανέμορφο σουτ του Παπανδρέου που σημείωσε το 2-1!

Η ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ στο 88ο λεπτό ισοφάρισε και πάλι σε 2-2 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Τσίτα σε μια φάση που φωνάζει η Δαμάστα για την απόφαση του διαιτητή.

Στο 90ο λεπτό ο Ζαφείρης έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Γιαννακούρου που έδιωξε σε κόρνερ.

ΔΑΜΑΣΤΑ: Ζαφείρης, Αποστολάκης, Βιτσαράς (73’ Μουρτζάκης), Μπαμπουλάκης, Αυγουστάκης, Μεχμετάι, Κεφαλούκος, Αρχοντάκης, Μερκούρης (69’ Παπανδρέου), Σεραφειμίδης, Στακάκης

ΑΕΕΚ ΣΥΝΚΑ : Βλαχάκης, Παληγεώργος, Νταγκουνάκης, Σασαράκης, Αφράτης, Βασιλάκης, Κόλα (82’ Περδικάκης), Στεφανίδης, Βαρουξάκης (65’ Τσίτας), Νικόλτσης, Μάστορας (74’ Γιαννακούρος).