Σάββατο, 22 Ιανουαρίου 2022

Δαμάστα - Ασίτες 1-0: Νίκη με Κωτούλα για τους "μπλε" και παράπονα από τα "λιοντάρια"

Κυριακή, 28 Νοεμβρίου 2021 17:44 Γράφτηκε από

Τη νίκη με 1-0 πήρε η Δαμάστα, επικρατώντας των Ασιτών στην έδρα της για την 11η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Σκόρερ για την ομάδα του Φάνη Χαλκιαδάκη, ο Απόστολος Κωτούλας ο οποίος νίκησε τον Γκόγκο από κοντά στο 35', γκολ το οποίο έμελλε να δώσει τη νίκη στην Δαμάστα.

Οι Ασίτες διαμαρτύρονται για την αποβολή του Κ. Ρουμπάκη αλλά και για το γκολ του Κοτζαδάκη το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 90'.

Στο 5ο λεπτό μόλις ο Κλαπάκης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ όμως δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκόγκο. Στο 30ο λεπτό ο Γκόγκος είχε απάντηση και στην κεφαλιά του Αποστολάκη.

Στο 35' όμως ο νεαρός τερματοφύλακας δεν μπόρεσε να κρατήσει ανέπαφη την εστία του, με τον Κωτούλα από κοντά να δίνει προβάδισμα στην Δαμάστα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν το μομέντουμ για ένα δεύτερο γκολ, όμως το σουτ του Κοσμά στο 39' πέρασε λίγο άουτ.

Με το ξεκίνημα της επανάληψης ο Δημήτρης Κοζορώνης ήταν εκείνος που απείλησε για πρώτη φορά την εστία του Δανδάλη, όμως το σουτ του κατέληξε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του τερματοφύλακα της Δαμάστας.

Ένα λεπτό αργότερα ο Κωτούλας είχε την πρώτη καλή στιγμή για τους "μπλε' στο δεύτερο μέρος, ενώ ο Ψωμάς που είχε περάσει λίγο νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο, απείλησε με σουτ το οποίο δεν είχε ευτυχή κατάληξη.

Στο 75' ο Περογαμβράκης ανάγκασε τον Δανδάλη σε μία εντυπωσιακή απόκρουση, ενώ στιγμές αργότερα ο Λιανδράκης ήταν άτυχος καθώς η προσπάθεια κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 85' ο Ρουμπάκης άφησε με 10 παίκτες τους φιλοξενούμενους μετά από αποβολή για διαμαρτυρία.

Στο 90ο λεπτό οι Ασίτες ισοφάρισαν σε 1-1 με τον Κοτζαδάκη, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, με αποτέλεσμα το 1-0 να μείνει μέχρι τέλους και τους ανθρώπους των Ασιτών να διαμαρτύρονται έντονα τόσο για την ακύρωση του γκολ όσο και για την αποβολή την οποία θεωρούν αυστηρή.

Δαμάστα (Φάνης Χαλκιαδάκης): Δανδάλης, Κουτσάκης, Απλαδάς, Μαρκάκης, Πεταλάκης, Αποστολάκης, Καραξής, Κοσμάς (61' Ψωμάς), Κωτούλας, Κλαπάκης, Μπαντούνας

ΑΕ Ασιτών (Ζαχαρίας Αναστασάκης): Γκόγκος. Κοπιδάκης, Κοζορώνης Δ., Μανουσάκης, Ρουμπάκης, Σταματάκης, Περογαμβράκης, Ρουμπάκης, Κοζορώνης Ν., Λιανδράκης, Κοτζαδάκης.