Τετάρτη, 08 Δεκεμβρίου 2021

Πρώτη νίκη για Δαμάστα απέναντι σε ένα συγκλονιστικό Χατζιδάκη!

Σάββατο, 02 Οκτωβρίου 2021 18:00 Γράφτηκε από τον

Με ένα σκορ το οποίο κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα λόγω της εξαιρετικής απόδοσης του Χατζιδάκη, η Δαμάστα επιβλήθηκε με 1-0 της Τριτωνίας στην έδρα της.

Οι ποδοσφαιριστές του Χρήστου Καργιώτη ξεκίνησαν δυναμικά και προσπάθησαν να απειλήσουν στο 10Ο λεπτό με το πλάσε του Μάρκου και το σουτ του Κλινάκη μερικά λεπτά αργότερα, ενώ για την Δαμάστα ο Καραξής έκανε την κεφαλιά στο 22ο λεπτό, μην καταφέρνοντας να σκοράρει.

Πέντε λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου ο Τάσος Απλαδάς έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην Δαμάστα, όμως το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τους γηπεδούχους, καθώς μετά από όμορφη συνεργασία ανάμεσα σε Κλαπάκη και Κοσμά, η μπάλα έφτασε στον Ψωμά ο οποίος πλάσαρε για το 1-0 της Δαμάστας στο 61ο λεπτό.

Η Δαμάστα συνέχισε να απειλεί με τους Κλαπάκη, Απλαδά και Γωνιανάκη των οποίων τις προσπάθειες αποσόβησε ο Χατζιδάκης εντυπωσιακά, ενώ για την Τριτωνία το σουτ του Μπαλόκα αποσόβησε ο Δανδάλης κρατώντας ανέπαφη την εστία του.

Λίγο πριν το τέλος του ματς, οι Μαρκάκης και Γαργανουράκης προσπάθησαν να σκοράρουν με τον Χατζιδάκη να αρνείται ξανά να δεχτεί δεύτερο γκολ, ενώ το σουτ του Πηρουνάκη για τους φιλοξενούμενους δεν είχε θετική κατάληξη, με την Τριτωνία να γνωρίζει την πρώτη της ήττα για φέτος και την Δαμάστα να πανηγυρίζει για τους πρώτους της βαθμούς!

Δαμάστα (Φάνης Χαλκιαδάκης):Δανδάλης, Καραξής (54’ Κλαπάκης), Κουτσάκης, Πεταλάκης, Απλαδάς, Κουτσοποδιώτης, Μαρκακης, Ψωμάς (86’ Γαργανουράκης), Γωνιανάκης (75’ Κοκορέλιας), Κοσμάς, Τζουβάρας (86’ Μπαντούνας)

Τριτωνία (Χρήστος Καργιώτης): Χατζηδάκης, Φτυλάκης, Χατζησεβαστός, Κοκολάκης, Γιαλαμάς (64’ Κουτεντάκης), Λαδιανός, Μάρκου, Πηρουνάκης, Κλινάκης (86’ Χουδετσανάκης), Μπαλόκας, Μανουσάκης (75’ Πίτσος).