Παρασκευή, 21 Ιανουαρίου 2022

Επαγγελματική νίκη δια χειρός Δημαράκη για τον ΑΟΤ, 2-1 τον Ανθεστίωνα

Κυριακή, 05 Δεκεμβρίου 2021 17:18 Γράφτηκε από

Ο ΑΟΤ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 12ης αγωνιστικής της Α1 ΕΠΣΗ, επικρατώντας του Ανθεστίωνα με 2-1.

Σκόρερ για την ομάδα του Μιχάλη Κουτεντάκη, που πέτυχε δύο γκολ μέσα σε διάστημα 5 λεπτών με τον Παπανδρέου, ο οποίος επέστρεψε με γκολ στην βασική ενδεκάδα των "ασπρόμαυρων".

Για το συγκρότημα του Βασίλη Πλεσίτη μείωσε στο 75' ο Χριστοφοράκης, όμως ήταν άτυχος καθώς ο Βαγγέλης Δημαράκης βρέθηκε σε μία ακόμα πολύ καλή ημέρα.

Ο τερματοφύλακας του ΑΟΤ, πραγματοποίησε απίστευτες επεμβάσεις και ουσιαστικά ήταν εκείνος που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Το ματς

Δυνατό ματς από τα πρώτα λεπτά με τον Ανθεστίωνα να αστοχεί δις με κεφαλιά που πέρασε σύριζα από το δοκάρι αλλά και μία σέντρα που πέρασε επίσης δίπλα από το δοκάρι του Δημαράκη.

Στο 35' ο Παπανδρέου χτύπησε για πρώτη φορά σκοράροντας από κοντά με πλασέ, ενώ πέντε λεπτά περίπου αργότερα ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του στο 2-0.

Αθόρυβα μπορεί να πει κανείς, καθώς ο Ανθεστίωνας ήταν εκείνος που είχε το μομέντουμ αλλά και τεράστια χαμένη ευκαιρία με τον Χριστοφοράκη να αστοχεί πάνω στη γραμμή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΤ θέλησε να υπερασπιστεί το υπέρ του 2-0 δίνοντας χώρο και μπάλα στον Ανθεστίωνα, ο οποίος είχε σωρεία χαμένων ευκαιριών με όλη την την επιθετική του γραμμή.

Κουσίδης, Μπερνίκου, Δρακούλης και Χριστοφοράκης έπεσαν πάνω στο "τείχος" που λέγεται Δημαράκης αλλά και στην δυστοκία τους.

Τελικά μετά από μία αναμπουμπούλα στην άμυνα των γηπεδούχων ο Χριστοφοράκης βρέθηκε σε θέση βολής και δεν αστόχησε για το 2-1, το οποίο όμως δεν έφτανε για να δώσει κάτι στον Ανθεστίωνα που άξιζε κάτι καλύτερο στο Τυμπάκι.

Επαγγελματική νίκη για τον ΑΟΤ που έφτασε τους 31 βαθμούς στο πρωτάθλημα και προελαύνει φυσικά στον βαθμολογικό πίνακα έπειτα από 12 αγώνες.

ΑΟ Τυμπακίου (Μιχάλης Κουτεντάκης): Δημαράκης, Δουλγεράκης (35' λ.τρ Χαλκιαδάκης), Βρεττός, Κουρουθιανάκης, Ζαφείρης (80' Καρταλιανάκης), Παπανδρέου (65' Φουντουλάκης), Τριάντης, Μεταξάκης, Φραγκιαδουλάκης, Παπαδάκης (80' Παπαδομανωλάκης), Γερακιός

Ανθεστίων (Βασίλης Πλεσίτης): Κορνηλάκης, Μακρογιαννάκης, Κλάδος, Δρακάκης, Βαρδής, Χριστοφοράκης, Χότζα, Τρουλάκης, Μπερνίκου (88' Γκίκας), Κουσίδης, Δρακούλης