Πέμπτη, 09 Δεκεμβρίου 2021

Δεύτερη σερί νίκη για ΑΟ Τυμπακίου, 1-4 την Μινωική

Τετάρτη, 20 Οκτωβρίου 2021 18:29 Γράφτηκε από τον

Τις «υψηλές πτήσεις» συνέχισε ο Α.Ο Τυμπακίου, νικώντας με 1-4 την Μινωική στο γήπεδο της Τυλίσου για την 5η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού το παιχνίδι ήταν κυρίως αναγνωριστικό, με τους Στεφανάκη και Δημαράκη να μην αισθάνονται ιδιαίτερα τις αντίπαλες επιθέσεις στα πρώτα λεπτά.

Με την πάροδο του χρόνου, ο ΑΟΤ έπαιρνε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε αρχικά με το σουτ του Παπαδάκη το οποίο όμως δεν μετουσιώθηκε σε γκολ, ενώ ο ίδιος παίκτης μερικά λεπτά αργότερα δεν κατάφερε και πάλι να βρει στόχο.

Από την άλλη η Μινωική δεν μπορούσε να βρει τον τρόπο να απειλήσει την εστία του ΑΟΤ, με τους Μεσσαρίτες να απειλούν ξανά με τον Καρταλιανάκη λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «ασπρόμαυροι» ήταν ξανά απειλητικοί, αυτήν την φορά με τον συνήθη ύποπτο Νίκο Μεταξάκη, ο οποίος αστόχησε στα πρώτα λεπτά της επανέναρξης.

Ο,τι δεν κατάφερε στο 50’, κατάφερε δέκα λεπτά αργότερα ο νεαρός επιθετικός, καθώς με σουτ νίκησε τον Στεφανάκη για να δώσει προβάδισμα στον ΑΟ Τυμπακίου.

Μετά από το γκολ, το παιχνίδι άνοιξε σημαντικά με την Μινωική του Μπάμπη Ντάγκινη να ανεβαίνει και να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης.

Αυτό έδωσε την ευκαιρία στον ΑΟΤ να βρει πιο εύκολα χώρους, με τον Φουντουλάκη που είχε περάσει ως αλλαγή, να κάνει το 0-2 στο 75ο λεπτό σφραγίζοντας την νίκη της ομάδας του.

Ο Νίκος Μεταξάκης δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, και λίγο μετά το 0-2 σκόραρε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και συνολικά 7ο δικό του στην σεζόν για να κάνει το 0-3 ενώ η Μινωική κατάφερε να μειώσει προς τέλος του ματς, με τον Πατσάκη να σκοράρει έπειτα από ασίστ του Βιτσαξάκη για να μειώσει σε 1-3 για τους γηπεδούχους.

Όμως, ο ΑΟΤ πήρε ξανά προβάδισμα τριών τερμάτων καθώς ο Παραθύρας στην επιστροφή του μετά τον τραυματισμό του έκανε το 1-4, που ήταν και τελικό σκορ.

Μινωική: Στεφανάκης, Καρούζος (57' Σταυρουλάκης), Χατζηδημητρίου, Καστελλιανάκης (76' Βιτσαξάκης), Τρουλινός, Τσαμπουράκης, Ρουμελιώτης (87' Δρακωνάκης), Ανδρεαδάκης, Μαρκόπουλος, Ψαρράς (87' Μαγάκης), Σαραφαλντίν (87' Πατσάκης)

ΑΟ Τυμπακίου: Δημαράκης, Καρταλιανάκης (72' Παραθύρας), Δουλγεράκης, Βρεττός, Κουρουθιανάκης, Φραγκιαδουλάκης (88' Σκαντζάκης), Παπανδρέου (88' Μαστάγγας), Γερακιός, Μεταξάκης (88' Σκαντζάκης), Παπαδάκης Γ. (64' Φουντουλάκης), Τριάντης.