Δευτέρα, 23 Μαϊος 2022

ΑΕ Κατσαμπά - Ανθεστίων 1-4: Σπουδαίο διπλό μέσα στην Ελιά για το Πιθάρι!

Κυριακή, 16 Ιανουαρίου 2022 17:09 Γράφτηκε από

Σπουδαίο διπλό μέσα στην Ελιά πανηγύρισε ο Ανθεστίων επικρατώντας της ΑΕΚ με σκορ 1-4.

Η ομάδα του Βασίλη Πλεσίτη έχοντας μεγάλη αποτελεσματικότητα, κατάφερε να επικρατήσει και στο παιχνίδι του δευτέρου γύρου της ΑΕ Κατσαμπά και μάλιστα με το ευρύ σκορ 1-4.

Ο Ανθεστίων προηγήθηκε με το γκολ του Κεφάκη με πέναλτι στο 27', ενώ η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Χρήστο Νικολάου στο 50'.

Όμως η ομάδα του Θραψανού ήταν αυτή που εν τέλει πήρε τη νίκη καθώς με τον Τρουλάκη πήρε ξανά το προβάδισμα για το 1-2, ενώ οι Μπερνίκου (77') και ο Δρακούλης στις καθυστερήσεις του αγώνα διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ΑΕΚ είχε δύο δοκάρια με τους Τσαφαντάκη και τον Χρήστο Νικολάου.

1' Ξεκίνησε ο αγώνας.

10' Σουτ του Καφουση λίγο έξω από την περιοχή ακίνδυνο για την εστία του Σπανου άουτ.

Καλύτερα πατάει η ΑΕΚ στα πρώτα λεπτά όπου κυκλοφορεί την μπάλα.

23' μεγάλη χαμένη ευκαιρία Ανθεστίωνας με Δρακούλη. Σουτ μέσα από την περιοχή απέκρουσε σε κόρνερ ο Σπανός.

27' Ο Βαρδής ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Καββαλο με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι υπέρ του Ανθεστίωνα. Ο Κεφάκης ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα για το 0-1 του Ανθεστίωνα.

31'  εκτέλεση κόρνερ Χρ.Νικολάου κεφαλιά του Πρ.Νικολαου μέσα από την μικρή περιοχή, ψηλά άουτ η μπάλα.

32' ωραίος συνδυασμός Χρ.Νικολαου με Βαρδονικολακη ο δεύτερος βγήκε τετ α τετ από πλάγια δεξιά και πλασαρε άουτ. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΚ.

42' μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Ανθεστίωνα με τον Μπερνίκου μέσα από την περιοχή να σουτάρει αδύναμα και την μπάλα να κοντράρει.

Ημίχρονο στην Ελιά, ΑΕ Κατσαμπά - Ανθεστίων 0-1.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

50' σουτ του Κοκκινάκη χτύπησε σε κεφαλι αμυντικου και βγήκε κόρνερ.

51' Απευθείας εκτέλεση κόρνερ με την βοήθεια του αέρα από τον Χρήστο Νικολάου φέρνει το ματς στα ίσα, 1-1!

61' χαμένη ευκαιρία με Μπερνικου μέσα από τη περιοχή το σουτ κοντράρει κόρνερ.

62' αντεπίθεση ΑΕΚ με Ταγγινη να βγαίνει τετ α τετ κακό τελείωμα πάνω στον τερματοφύλακα που έδιωξε κόρνερ.

64' απευθείας κόρνερ Χρήστου Νικολάου στο απέναντι δοκάρι η μπάλα.

65' Γκολ για τον Ανθεστίωνα, 1-2!
Ο Τρουλακης βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκανε την προσποίηση και σουτάρε με το αριστερό η μπάλα κάπου κόντραρε και κατέληξε στα δίχτυα του Σπανου.

71' σουτ του Τρουλακη λίγο έξω από την περιοχή καλό αλλά θα φύγει άουτ.

77' Από σουτ του Χριστοφοράκη, πέκρουσε ασθενώς ο Σπανός και στην επαναφορά με προβολή ο Μπερνικου την έστειλε στα δίχτυα για το 1-3.

78' σουτ του Τσαφαντάκη στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 87 χάθηκε ευκαιρία με Χριστοφοράκη να κάνει το 1-4 στην κόντρα επίθεση αλλά δεν τελείωσε την φάση όπως θα ήθελε με το σουτ που έκανε από πλάγια δεξιά με τον Σπανο να αποκρούει με τα πόδια.

90+3 μετά από πάσα του Χριστοφοράκη, ο Δρακούλης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-4.

ΑΕ Κατσαμπά (Νίκος Ανδριανάκης): Σπανός, Κάββαλος, Ντελία, Νικολάου Π., Κοκκινάκης, Καραφωτιάς Τολ., Λιακάκης, Τσίχλας, Καραφωτιάς Τακ (77' Σαμπροβαλάκης), Νικολάου, Βαρδονικολάκης (54' Τσαφαντάκης), Τσατσάκης (54' Ταγγίνης)

Ανθεστίων (Βασίλης Πλεσίτης): Κορνηλάκης, Μακρογιαννάκης, Γκιούνγκα,, Δρακούλης, Δρακάκης, Βαρδής, Ανυφαντάκης (80' Στρατάκης), Κεφάκης (82' Κουσίδης), Μπερνίκου (82' Σφακιανάκης), Καφούσης (73' Χριστοφοράκης), Τρουλάκης