Παρασκευή, 03 Δεκεμβρίου 2021

ΑΕΚ - Ασίτες 3-0: Η παράδοση του δευτέρου μέρους συνεχίστηκε με τριάρα

Κυριακή, 17 Οκτωβρίου 2021 17:55 Γράφτηκε από τον

Συνεχίζοντας την παράδοση της, να σκοράρει και να παίρνει τα παιχνίδια στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ Di Babbo Climatecnica επικράτησε 3-0 των Ασιτών στην Ελιά για την 4η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η ΑΕ Κατσαμπά, η οποία υπό τις οδηγίες του Νίκου Μαστορίδη, επικράτησε 3-0 των Ασιτών για την 4η αγωνιστική της Α1 ΕΠΣΗ.

Τα γκολ για την ΑΕΚ πέτυχαν οι  Π. Νικολάου στο 50', ο Τάκης Καραφωτιάς στο 61' και ο Χ. Νικολάου στο 79' για το τελικό 3-0.

Πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν από μία ευκαιρία και το παιχνίδι να παίζεται κυρίως στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι με τον Κοζορώνη Δ. να μην μπορεί να νικήσιε από πελονεκτική θέση τον Σπανό.

Λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν με τον Δάσκο, να δέχεται την πάσα του Τσατσάκη, να σουτάρει στην κίνηση όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και μοιραία το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης και στην πρώτη της φάση προς την εστία του Γκόγκου, η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Νικολάου, ο οποίος σούταρε μέσα την περιοχή και νίκησε τον νεαρό γκολκίπερ των Ασιτών στο 49'.

Στο 61' η ΑΕΚ κέρδισε φάουλ από καλή θέση, ο Τάκης Καραφωτιάς εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα, με εκπληκτικό τρόπο στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 79' ο Χρήστος Νικολάου, εκμεταλλεύτηκε την "ξυραφιά" του Ντελία και από κοντά έγραψε το 3-0 για την ΑΕΚ, η οποία αν και χωρίς προπονητή κατάφερε να ανεβάσει στροφές στο δεύτερο ημίχρονο και να επικρατήσει ενός σκληροτράχυλου αντιπάλου, όπως είναι οι Ασίτες με τελικό σκορ. 3-0.

ΑΕΚ: Σπανός, Κάββαλος, Τσίχλας, Ντελία, Νικολάου (81΄Γιαννουλάκης), Καραφωτιάς Α., Βαρδονικολάκης (55' Χρ. Νικολάου), Τσατσάκης, Καραφωτιάς Τ. (81΄ Παπακώστας), Κοκκινάκης, Δάσκος.

Ασίτες: Γκόγκος, Κοπιδάκης, Κοζορώνης Δ. (60' Αναστασάκης Δ.Θ), Κάββαλος (49' λ.τ Αποστολάκης), Σταματάκης (66' Περογαμβράκης), Αναστασάκης Δ., Νικολακάκης, Ρουμπάκης Κων., Κοζορώνης Ν. (66' Γιαννακόπουλος), Αριστεινίδης, Κοτζαδάκης