Σάββατο, 13 Αυγούστου 2022

Μικτές Κ17: Η Κόρινθος έβαλε «στοπ» στο Ηράκλειο (3-0) και πήρε την πρόκριση στον τελικό!

Κυριακή, 12 Ιουνίου 2022 19:20 Γράφτηκε από

Το «όνειρο» του τελικού για την Μικτή ΕΠΣ Ηρακλείου σταμάτησε στο Δημοτικό Στάδιο Γαλατσίου, στην ήττα με 3-0 από την Μικτή ΕΠΣ Κορίνθου, η οποία θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στην Μακεδονία.

Τα παιδιά του Γιάννη Χατζησεβαστού ήταν σαφώς επηρεασμένα τόσο από την καθυστέρηση της έναρξης του αγώνα, όσο και του συμβάντος με την κάρτα υγείας του Γκιουλμιχάλη, στον οποίο ο διαιτητής δεν επέτρεψε να αγωνιστεί και ήταν στο βασικό σχήμα της αναμέτρησης.

Παρά το γεγονός ότι από πολύ νωρίς βρέθηκε πίσω στο σκορ, το Ηράκλειο προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό το αλλά δεν έφτιαξε φάσεις για να απειλήσει την αντίπαλη εστία, σε αντίθεση με την Κόρινθο η οποία είχε κλασικές φάσεις και κατάφερε να πετύχει τρία τέρματα.

Το Ηράκλειο απείλησε στα πρώτα τριάντα δευτερόλεπτα με τον Τρουλλινό με κοντινό πλασέ αλλά δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Η Κόρινθος όχι απλώς απάντησε άμεσα, αλλά κατάφερε να σκοράρει στο 2ο μόλις λεπτό. Από εκτέλεση κόρνερ ο Δαμουλιάνος με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Ηρακλείου θα γράψει το 1-0. Το Ηράκλειο από εκεί και έπειτα προσπάθησε να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Κυκλοφορούσε την μπάλα και είχε την κατοχή ωστόσο δεν βρήκε την μεγάλη ευκαιρία. Στο 10' από ωραία ανάπτυξη και γρήγορη μετάβαση ο Ντίσα έκανε το γύρισμα με την μπάλα να απομακρύνεται την τελευταία στιγμή από τους αμυντικούς της Κορίνθου!

Στο 13' η Κόρινθος έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μπίμπα να βρίσκεται απέναντι στον Χαλκιαδάκη, με τον πορτιέρο του Ηρακλείου να αποκρούει. Στο 20' το Ηράκλειο είχε την ευκαιρία όταν ο Γωνιανάκης έκανε τρομερή προσπάθεια από την αριστερή πλευρά έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή όμως ο Ξημεράκης είδε την μπάλα να κοντράρει σε σώματα και του έκλεισαν το οπτικό πεδίο. Στο αμέσως επόμενο λεπτό από το λάθος του Γωνιανάκη κινδύνεψε η άμυνα του Ηρακλείου με τον Χαλκιαδάκη να σώζει.

Στο 27' χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία που είχε το Ηράκλειο στο παιχνίδι, όπου θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει. Έπειτα από στημένη φάση (κόρνερ) ο Ξημεράκης βρέθηκε μέσα στην περιοχή και σούταρε, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 31' ο Ντίσα θα βρεθεί μέσα στην περιοχή και θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά, ωστόσο δεν μέτρησε ως γκολ καθώς είχε υποδεχθεί σε θέση οφσάιντ από τον Β' βοηθό. Ακόμα μία κλασική ευκαιρία για την Κόρινθο στο 37' με τον Μπίμπα ξανά να μην μπορεί να νικήσει τον τερματοφύλακα του Ηρακλείου. Ο ποδοσφαιριστής της Κορίνθου βρέθηκε μέσα στην περιοχή, γύρισε όμορφα το σώμα του προς την εστία και σούταρε, ωστόσο ο Χαλκιαδάκης απέκρουσε με την βοήθεια των ποδιών του.

Λίγο πριν πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια η Κόρινθος κατάφερε να «παγώσει» ξανά το Ηράκλειο. Από ωραία εκτέλεση φάουλ του Δαμουλιάνου, ο Βασίλας έπιασε την προβολή βρίσκοντας τον Μπεκιάρη ο οποίος από κοτνά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Σαν να μην έφτανε αυτό, με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Κόρινθος πέτυχε και τρίτο τέρμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπίμπα στο 49'. Το συγκρότημα του Γιάννη Χατζησεβαστού δεν κατάφερε να απαντήσει, με το 3-0 να μένει ως το τέλος του αγώνα. Στο 78' βέβαια είχαμε ακόμα ένα ακυρωθέν γκολ του Ντίσα, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε και δέχθηκε την κίτρινη κάρτα από τον ρέφερι της αναμέτρησης.

Οι συυνθέσεις:

MIKTH ΚΟΡΙΝΘΟY: Τουργέλης, Τριαντάφυλλος. Παλαιολόγος, Μπεκιάρης, Κόκκινος, Γεωργίου (89' Σαντικάι), Δαμουλιανός, Τσιράκης (89' Σωτηρόπουλος), Μπίμπας (77' Κρίνης), Βασίλας, Πυργάκης (58' Βλάχος)

MIKTH ΗΡΑΚΛΕΙΟY: Χαλκιαδάκης, Κρασανάκης (57' Κουρουγκιαβούρης), Βασιλάκης Αρ., Μερκουλίδης, Τρουλλινός (46' Ανδρεανίδης), Γωνιανάκης (64' Βασιλάκης Ν.), Ξημεράκης (54' Ζηδιανάκης), Ντάγια, Ντίσα, Παπαδάκης, Καλαϊτζάκης (46' Φραγκούλης)

Ανταποκριτής για το Prismasport.gr στην Αθήνα, ο καλός συνάδελφος, Δημήτρης Θεοδώρου, ο οποίος θα μας μεταφέρει λεπτό προς λεπτό όσα γίνουν κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.