Σάββατο, 04 Απριλίου 2020

Την πρόκριση ο Ρωμανός... τα παράπονα ο ΠΑΟΚ

Τετάρτη, 19 Φεβρουαρίου 2020 16:36 Γράφτηκε από τον
Κύπελλο ΕΠΣΗ: Ρωμανός - ΠΑΟΚρουσώνα live Κύπελλο ΕΠΣΗ: Ρωμανός - ΠΑΟΚρουσώνα live

Ανταπόκριση: Χάρης Σκανδάλης

Πολύ σπουδαία πρόκριση για τον Ρωμανό που επικράτησε με 2-0 του ΠΑΟΚ και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΕΠΣΗ.

Η ομάδα της Ελιάς δείχνει να... ταιριάζει στον θεσμό του Κυπέλλου αφού μετά την περσινή της πορεία μέχρι τον τελικό... τσέκαρε εισιτήριο και για ημιτελικά εφέτος!

Αρκετά παράπονα για την διαιτησία έχει η ομάδα του Κρουσώνα, καθόλη την διάρκεια του ενενηνταλέπτου.

Σκόρερ για τον Ρωμανό δύο ποδοσφαιριστές που έχουν φορέσει και την φανέλα του ΠΑΟΚ, οι Κώστας Μιχελακάκης και Αλέξανδρος Χαλκιαδάκης.

Πρώτη στιγμή στο 5ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους στο 5ο λεπτό όταν ο Σκούφος σούταρε αλλά απέκρουσε ο Χωματάς. Νωρίτερα ο ΠΑΟΚ είχε φωνάξει για πέναλτι πάνω στον Βαρούχα.

Στο 14' ευκαιρία για τον Ρωμανό με τον Μιχελακάκη να σουτάρει αλλά τον Κασμερίδη να μπλοκάρει. Τέσσερα λεπτά αργότερα σέντρα Φασουλέτου κεφαλιά από τον Βαρούχα η μπάλα έφυγε άουτ.

Οι ασπρόμαυροι που πατούσαν καλύτερα σε αυτό το διάστημα, είχαν μια καλή εκτέλεση φάουλ από τον Ανωγειανάκη αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι της εστίας του Χωματά στο 22ο λεπτό.

Στο 24' φώναξαν οι γηπεδούχοι για χέρι του Χατζησεβαστού μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τον νεαρό άσσο να φαίνεται πως είχε το χέρι του κολλημένο και ο διαιτητής είπε "παίζεται".

Επτά λεπτά πριν τα 45' στο 38ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ ο Κάββαλος έπιασε ένα σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι του Κασμερίδη.
Μετά από δυο λεπτά επικίνδυνη σέντρα του Βαρούχα πρόλαβε και έδιωσε σε κόρνερ ο Κουκάκης προ Μαραθιανό.

Τελευταία ευκαιρία ήταν για τον Ρωμανό όταν ο Μιχελακάκης στο 45' με διπλή προσπάθεια δεν κατάφερε να απειλήσει τον Κασμερίδη.

Πρώτη πολύ καλή στιγμή για τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο, όταν στο 48' από εκτέλεση φάουλ του Χαλκιαδάκη ο Ανυφαντάκης έπιασε την κεφαλιά με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Πρώτη ευκαιρία στην επανάληψη και για την ομάδα του Κρουσώνα, στο 55ο λεπτό όταν ο Βαρούχας έκανε το σουτ αλλά ο Χωματάς απέκρουσε με διπλή προσπάθεια.

Ο Ρωμανός βρήκε το γκολ με την συμπλήρωση 58' λεπτών με τον Κώστα Μιχελακάκη! Βαθιά μπαλιά από τον Παχάκη προς τον Μεμοτσέλα που κατέβασε και με πάσα-κεφαλιά βρήκε τον Μιχελακάκη που πλάσαρε από κοντά μόνος του για να γράψει το 1-0.

Ο ΠΑΟΚ έψαξε την αντίδραση και στο 62ο λεπτό είχε μεγάλη ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα με τον Καλομοίρη να βρίσκεται σε θέση τετ-α-τετ αλλά τον Χωματά να αποκρούει σωτήρια.

Στο 66' οι γηπεδούχοι έχασαν απίστευτη ευκαιρία για το 2-0. Ο Μιχελακάκης έβγαλε κάθετη πάσα στον Σεραφειμιδη ο οποίος βγήκε μόνος του με τον Κασμεριδη, αλλά πλάσαρε άουτ.

Οι ασπρόμαυροι έχασαν σε διάστημα ενός λεπτού δυο σημαντικές ευκαιρίες, με τους Βαρούχα και Μαραθιανό όμως αμφότερες οι προσπάθειες βρήκαν έτοιμο τον Χωματά που έδιωξε σε κόρνερ, στο 68' και το 69'.

Οι γηπεδούχοι της Ελιάς βρήκαν και δεύτερο γκολ κλειδώνοντας την πρόκριση. Σκόρερ ο Χαλκιαδάκης με ένα πανέμορφο σουτ στην γωνία του Κασμερίδη που διαμόρφωσε το τελικό 2-0!

Στα επόμενα λεπτά ο ΠΑΟΚ έψαξε να βρει το γκολ που θα του έδινε λύση και θα τον έβαζε εκ νέου στο παιχνίδι δίχως αποτέλεσμα. Να σημειώσουμε πως στο 90ο λεπτό ο πρόεδρος της ομάδας του Κρουσώνα, Κώστας Μπουμάκης, είδε την κόκκινη κάρτα καθώς διαμαρτυρήθηκε έντονα για πέναλτι πάνω στον Μαραθιανό, με τον διαιτητή να σφυρίζει χέρι του έμπειρου φορ.

ΡΩΜΑΝΟΣ: Χωματάς, Ανυφαντάκης, Κορτσινίδης, Παχάκης, Κουκάκης, Παπουτσιδάκης, Μιχελακάκης, Λεμονιάς (19' λτ. Κάββαλος), Σεραφειμίδης (90' Δουζένης), Χαλκιαδάκης (84' Μαυρίδης), Μεμοτσέλα

ΠΑΟΚ: Κασμερίδης, Φασουλέτος (60' Καλομοίρης), Χατζησεβαστός, Παπαδιός, Βασιλείου, Γεωργόπουλος, Μαραθιανός, Σκούφος, Στρατήγης (74' Κοζορώνης), Ανωγειανάκης, Βαρούχας