Με Μαραβελάκη στις καθυστερήσεις πήρε τον βαθμό η Χερσόνησος!

Παρασκευή, 08 Μαρτίου 2019 19:14 Γράφτηκε από τον

Ισοπαλία με γκολ στην τελευταία φάση για την Χερσόνησο

Του Γιώργου Κουκουλάκη

Μετά από ένα αρκετά ενδιαφέρον παιχνίδι με φάσεις και γκολ εκατέρωθεν Λίντο και Χερσόνησος ήρθαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο γήπεδο του Ατσαλένιου.

Μπορεί οι γηπεδούχοι να προηγήθηκαν στο 67’ με γκολ του Ζηδιανάκη, όμως αυτό το τέρμα δεν ήταν αρκετό να τους δώσει τη νίκη καθώς η Χερσόνησος απάντησε στις καθυστερήσεις με τον Μαραβελάκη και πήρε μία πολύ σημαντική ισοπαλία για εκείνη.

Η πρώτη καλή στιγμή στο «λευκό» πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 13’ όταν ο Τσαφαντάκης Κ. έκανε το σουτ και ανάγκασε τον Χαιρέτη να πέσει και να αποκρούσει την μπάλα.

Η απάντηση στις μεγάλες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 43’ όταν ο Ταμπάκης έχασε μία τεράστια διπλή ευκαιρία για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του.

Αρχικά έκανε ένα σουτ από θέση βολής, όμως είδε τον Χατζηνικολάου να του λέει «όχι» και στη συνέχεια μετά από λάθος στην άμυνα πήρε εκ νέου την κατοχή και το πλασέ του έδιωξε πάνω στην γραμμή ο Χριστοφής.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το Λίντο απείλησε πρώτο με τον Νικολάου να σουτάρει και τον Χαιρέτη να αποκρούει στο 48’, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Ταμπάκης βρέθηκε εκ νέου σε θέση βολής, όμως νικήθηκε για ακόμη μία φορά από τον Χατζηνικολάου.

Τελικά το σκορ «άνοιξε» στο 67’ όταν μετά από υπέροχη λόμπα – ασίστ του Χριστοφή, ο Ζηδιανάκης μέσα από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Χαιρέτη για το 1-0.

Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες είχαν καλές στιγμές με τους Λιανέρη, Μαραβελάκη, Γκότση, όμως τελικά το γκολ ήρθε για την Χερσόνησο στην τελευταία φάση της αναμέτρησης με σκόρερ τον Μαραβελάκη.

Μετά από εκτέλεση φάουλ του Σκιούτι ο υψηλόσωμος επιθετικός της Χερσονήσου έπιασε την κεφαλιά και «κρέμασε» τον Χατζηνικολάου δίνοντας ένα πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του.

Λίντο: Χατζηνικολάου, Δροσάτος, Κυριακάκης (55’ Παπαδάκης Ι.), Παχάκης, Χριστοφής, Κάββαλος, Τσαφαντάκης Κ. (76’ Τσαφαντάκης Ε.), Νικολάου, Νικηφόρος (64’ Λιανέρης), Ζηδιανάκης (86’ Γκότσης), Διακάκης

Χερσόνησος: Χαιρέτης, Καργιωτάκης, Μαχαίρας (46’ Αριστεινίδης), Μουντράκης, Μουραταλάρι, Περβολαράκης, Συντυχάκης, Μαραβελάκης, Ταμπάκης, Σκιούτι, Κόμσου