Σάββατο, 30 Μαΐου 2020

Επέστρεψε στις νίκες ο Ρούβας, 3-1 τον Δωριέα

Κυριακή, 08 Μαρτίου 2020 19:15 Γράφτηκε από τον
Ρούβας Ρούβας

Μετά από τρία συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα ο Ρούβας επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 3-1 του Δωριέα.

Για την 23η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ ο Ρούβας υποδέχτηκε τον Δωριέα. Η ομάδα της Γέργερης αγνοούσε τη νίκη για τρεις αγωνιστικές και με το σημερινό τρίποντο πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Το σκορ άνοιξε στο 17' με τον Βιολάκη, ενώ το 2-0 έγινε με τον Προκοπάκη πέντε λεπτά αργότερα.

Οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν στην επανάληψη με τον Δωριέα να μένει με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Βογιαντζάκη με δύο κίτρινες κάρτες.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, χάρη στο τέρμα του Ταφάνι στο 60' που μείωσε σε 2-1. Ο Δωριέας πάλεψε για να φέρει το ματς στα ίσα, αλλά αυτός που τελικά βρήκε γκολ ήταν ο Ρούβας, με τον Ξημεράκη στο 89' που κλείδωσε τη νίκη και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Αξίζει να σημειωθεί πως και οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Πρινιανάκη στο 85' με δύο κίτρινες κάρτες.

Το τρίποντο ανέβασε την ομάδα του Απ Παπακώστα στους 33 βαθμούς και την 9η θέση, ενώ ο Δωριέας έμεινε στους 23 πόντους και την 16η θέση της βαθμολογίας.

Ρούβας (Απ Παπακώστας): Ζερβός, Μαυρογιαννάκης, Προκοπάκης, Φάκας, Τερζίδης (87' Νικολάου), Ιωάννου (46' Πρινιανάκης), Νικάκης (Τασουδής), Βιολάκης, Ξημεράκης, Γιαννακόπουλος, Πρίφτη

Δωριέας (Α. Ξυδάκης): Ζερβός, Βογιαντζάκης, Ταφάνι, Κακουλαντωνάκης Κ., Μζιτσής, Τζιμπιμπάκης, Ζωγραφάκης, Παντέρης (75' Παπαδαντωνάκης), Κακουλαντωνάκης (80' Γκιούζι), Χίντρι, Κίσσας