Σάββατο, 06 Ιουνίου 2020

Οι Νέοι Εργοτέλη τη νίκη, ο Κεραυνός τις εντυπώσεις

Σάββατο, 02 Νοεμβρίου 2019 19:20 Γράφτηκε από τον

Οι Νέοι Εργοτέλη επικράτησαν με 3-0 του Κεραυνού για την 8η αγωνιστική της Α2 ΕΠΣΗ.

Ακόμα μία νίκη πανηγύρισαν οι "κιτρινόμαυροι" με ένα σκορ βέβαια που αδικεί την προσπάθεια των παικτών του Κεραυνού.

Το ματς στο Μαρτινέγκο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους. Μόλις στο 14΄ πήραν προβάδισμα όταν ο Κριτσωτάκης εκτέλεσε το φάουλ και ο Θεοδωράκης με πλασέ έκανε το 1-0.

Μάλιστα πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο οι Ν. Εργοτέλη κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων με την ατομική ενέργεια του Κεβάνι στο 44'.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και δημιούργησαν σωρεία ευκαιριών. Κύριος εκφραστής των προσπαθειών ο Τσιχλάκης ο οποίος ήταν ο κορυφαίος του Κεραυνού. Παρά τις πολλές φάσεις το συγκρότημα του Άρη Μαυρογιανάκη δεν ήταν εύστοχο στην τελική προσπάθεια, κάτι που του στέρησε το γκολ που δικαιούνταν στο παιχνίδι. Μάλιστα ο Κεραυνός είχε και δοκάρι στο 74ο λεπτό.

Αφού δεν έγινε το 2-1 ή το 2-2 έγινε το 3-0. Στο 88ο λεπτό  μετά από όμορφο συνδυαστικό ποδόσφαιρο και γύρισμα του Μουρτζάκη ο Πακιουφάκης πλάσαρε για να διαμοφώσει το τελικό σκορ.

Νέοι Εργοτέλη (Γ. Βλατάς): Ιατράκης, Γκούρο, Κόκας (46' Τσαγκαράκης), Μαυρής, Κριτσωτάκης, Λίλο, Θεοδωράκης ( 60 λ.τ Χότζα), Τσαμαντιώτης (80' Ανδρουλάκης), Αναστασιάδης (71' Μουρτζάκης), Πακιουφάκης, Κεβάνι

Κεραυνός (Α. Μαυρογιαννάκης): Μπελενιώτης, Μαυρογιαννάκης (67’ Ανεζίνης), Σωμαράκης (67’ Σταματάκης), Παπαδάκης, Μπέγκα (76’ Ηλιάκης), Ανδρουλάκης, Σταυρακάκης (59’ Κυπραίος), Τσιμινικάκης, Σαμπροβαλάκης, Λίλος, Τσιχλάκης